Złoto symbolizuje sukces, luksus i dobrobyt. Kojarzy się ze słońcem, ciepłem i przytulnością. Nie dziwi więc fakt, że złote akcenty, niezależnie od zmieniających się trendów, są mile widzianym dodatkiem w aranżacji domowej łazienki. Pozytywne oddziaływanie złotego koloru przejawia się w dobrze dobranych szczegółach, warto więc zachować umiar. Jakie elementy wyposażenia wybrać, aby łazienka stała się przestrzenią zaaranżowaną w dobrym smaku z odrobiną nienachalnej, złotej wykwintności?
Udane połączenia, czyli dobrane kolory i właściwe materiały
W przypadku złotych elementów w łazience mniej znaczy więcej. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć negatywnych skojarzeń lub podejrzeń o brak wyczucia i dobrego gustu. Łazienka nie powinna epatować przepychem i ostentacyjnym bogactwem, nawet jeśli jest urządzona w stylu art déco lub glamour. To przestrzeń, która powinna być przede wszystkim przytulna i elegancka.
Złote akcenty tworzą udane połączenia z wieloma kolorami, jednak szczególnie dobrze komponują się z bielą, czernią i czerwienią. Idealna, chłodna biel umywalki i kafelków plus złote dodatki to kombinacja, która rozświetli każde, nawet niewielkie wnętrze. W łazience, której aranżacja opiera się na kontraście czerni i bieli, przemyślany rozkład złotych akcentów wzmocni grę obu kolorów. Jeśli w pomieszczeniu dominuje głęboka czerwień, złote elementy pomogą wydobyć z niej więcej ciepła. Efekt bywa wówczas zachwycający. Na ciemniejsze kolory można pozwolić sobie jednak przede wszystkim w łazienkach o dużym metrażu. W małych przestrzeniach powinny dominować jasne barwy, które pomogą powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie.
Złoto lubi towarzystwo ceramiki, marmuru, granitu i naturalnego drewna. Ciekawy efekt estetyczny uzyskamy również, gdy złote akcenty znajdą się w surowej przestrzeni z betonu lub gresu. Kombinacja chłodu i ciepła sprawdza się dobrze we wnętrzach nawiązujących do stylu loftowego lub industrialnego, szczególnie jeśli w jakiejś części łazienki wykorzystana jest również cegła.
Złota strefa kąpielowa
Jednym z pomysłów na wprowadzenie złotych akcentów do łazienki jest odpowiednie urządzenie strefy kąpielowej. Ciepły, złoty kolor może pojawić się zarówno w kabinie prysznicowej, jak i wannie. Złota kabina prysznicowaz profilami, zawiasami i uchwytami w kolorze szlachetnego kruszcu sprawdzi się doskonale w zróżnicowanych aranżacjach. Razem ze złotą baterią, słuchawką prysznicową i deszczownicą podkreśli swoją elegancję oraz wprowadzi odrobinę subtelnego luksusu. Funkcjonalnym, a zarazem efektownym rozwiązaniem jest złoty odpływ liniowy, który umożliwia grawitacyjne odprowadzenie wody z kabiny. Warto o nim pomyśleć już na etapie projektowania łazienki.
Złota wanna wolnostojąca odnajdzie się doskonale w dużych, przestrzennych łazienkach urządzonych w stylu nowojorskim lub retro, w których będzie najważniejszym elementem aranżacji. Do wanny w złotym kolorze pasuje idealnie czarna lub złota bateria wannowa. Jeśli złota wanna to zbyt wiele blasku, zdecydujmy się na biały model z pozłacanymi, regulowanymi nóżkami lub na wannę ze złotym przelewem i syfonem. Gdy rozważamy wybór wanny przyściennej, warto wziąć pod uwagę złoty parawan wannowy – idealne rozwiązanie dla osób, które preferują wannę, ale chcą korzystać z niej również tak, jak w kabinie prysznicowej. Model ze szkła hartowanego w złotej ramie łączy zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną – zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem.
Poza strefą kąpielową złote akcenty mogą pojawić się także w niezbędnych elementach wyposażenia, takich jak lustro, wieszaki, uchwyty na papier toaletowy czy też dozowniki do mydła. Mieniąca się złotem strefa kąpielowa plus niewielkie, błyszczące dodatki to konfiguracja, która wzbogaci wnętrze każdej stylowo urządzonej łazienki bez wrażenia przesady i zaburzenia harmonii.
Jak dbać o złotą armaturę łazienkową
Złoto musi lśnić, to oczywiste, ale jak zadbać o to w łazience? Najwięcej obaw związanych z wprowadzeniem złotych akcentów dotyczy utrzymania czystości i blasku armatury. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach i regularności. Do codziennej pielęgnacji wystarczy ściereczka z mikrofibry, ciepła woda i łagodny płyn do mycia naczyń lub mydło. Korzystanie z agresywnych środków czyszczących w przypadku złotej armatury łazienkowej nie jest najlepszym pomysłem. Silna chemia połączona ze zbyt mocnym szorowaniem może doprowadzić do uszkodzenia lub zmatowienia złotej powłoki.
Gdy armatura została nieco zaniedbana i pojawiły się na niej wyraźne osady lub nieestetyczne zacieki, można poradzić sobie z nimi w prosty, sprawdzony sposób – za pomocą roztworu wody z octem lub sodą oczyszczoną. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że baterie lub inne części armatury odzyskają swój blask bez ryzyka negatywnego wpływu na jej powierzchnię, najlepiej sięgnąć po preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji złotej armatury. Po każdorazowym wyczyszczeniu należy pamiętać, aby spłukać dokładnie armaturę ciepłą wodą i osuszyć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem.