Wszystko, co warto wiedzieć o odpływach liniowych
Standardowy brodzik prysznicowy cieszy się wciąż sporą popularnością, jednak coraz więcej osób decyduje się na montaż kabiny z odpływem liniowym. Dlaczego tak się dzieje i czy faktycznie warto zainstalować kabinę prysznicową z takim rozwiązaniem? Jakie są najważniejsze zalety wynikające z wyboru odpływu liniowego? Przyjrzyjmy się bliżej temu prostemu, a jednocześnie efektywnemu elementowi armatury łazienkowej.
Konstrukcja i działanie odpływu liniowego
Odpływ liniowy składa się trzech głównych części: nierdzewnej rynienki z syfonem oraz maskownicy, która przykrywa otwór odpływowy i pełni zazwyczaj również rolę dekoracyjną. Podstawowe zadanie odpływu liniowego polega na grawitacyjnym odbiorze i odprowadzeniu wody przez syfon do systemu kanalizacyjnego. Należy jednak pamiętać, że podłoże musi być odpowiednio wypoziomowane. Optymalny spadek powinien wynosić 2-2,5%. Decyzję o montażu kabiny prysznicowej z odpływem liniowym najlepiej podjąć na etapie projektowania łazienki. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z przygotowaniem podłoża oraz montażem systemu. Instalację odpływu najlepiej powierzyć doświadczonemu fachowcowi. Zyskamy wówczas pewność, że wszystkie elementy zostały zamontowane prawidłowo, niezbędną hydroizolację wykonano zgodnie z zaleceniami i odpływ będzie działać idealnie.
Konstrukcję odwodnienia liniowego, niezależnie od kształtu (proste, narożne i łukowe), regulują odpowiednie normy europejskie. Różnorodność kształtów umożliwia idealne dopasowanie odpływu praktycznie do każdego rodzaju kabiny prysznicowej, dzięki czemu jest to rozwiązanie uniwersalne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu (np. zbyt mała grubość podłogi) nie możemy zamontować odpływu liniowego w posadzce, warto zdecydować się na odpływ ścienny. Wszystkie elementy instalacyjne ukryte są wówczas w ścianie, a jedyną widoczną częścią jest ozdobna maskownica. Posadzka pozostaje nienaruszona i idealnie równa. Odpowiednio dobrany odpływ ścienny sprawdza się zarówno w przypadku zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, jak i ścian murowanych.
Najważniejsze zalety
Odpływ liniowy to rozwiązanie, które jest nie tylko wysoce funkcjonalne, ale także estetyczne. Jest prawie niewidoczny, na czym zyskuje zarówno kabina prysznicowa, jak i wygląd całego pomieszczenia – płytki mogą być wszędzie takie same, a brak brodzika sprawia, że łazienka, w której znajduje się kabina walk-in prezentuje się nowocześnie, niezależnie od stylu, w jakim została zaaranżowana. W małych łazienkach, w których liczy się każdy metr kwadratowy, prysznic z odpływem liniowym pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Strefę natryskową bez brodzika można zaprojektować tak, aby zajmowała jak najmniej miejsca.
Mimo że odpływ liniowy działa na podobnej zasadzie jak odpływ punktowy, charakteryzuje się szybszym i bardziej efektywnym odprowadzaniem wody. Warto jednak pamiętać, że przepustowość, czyli wydajność odpływu zależy w dużym stopniu od rodzaju syfonu i powinna być dostosowana optymalnie do wydajności baterii prysznicowej.
Bardzo dużą zaletą odpływu liniowego jest łatwość utrzymania czystości. Usuwanie włosów i innych zabrudzeń nie sprawia najmniejszego problemu, o ile nie zapomnimy o regularnym czyszczeniu odpływu. Zazwyczaj wystarczy zdjąć maskownicę, dokładnie oczyścić sitko i starannie przepłukać syfon. W niektórych modelach odpływów liniowych syfon jest wyjmowany, dzięki czemu cały proces jest znacznie prostszy.
Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt wygodnego i bezpiecznego korzystania z kabiny prysznicowej. Brak klasycznego brodzika ogranicza znacząco możliwość wypadku i ułatwia kąpiel osobom niepełnosprawnym, szczególnie jeśli zadbamy przy okazji także o posadzkę wyłożoną płytkami z antypoślizgową powłoką, które oznaczone są zazwyczaj symbolem R i skalą 9-12.
Jedyna, choć dla większości użytkowników zupełnie nieistotna wada związana z wyborem odpływu liniowego to brak brodzika, który może pełnić rolę małej wanny, co bywa przydatne podczas kąpieli małych dzieci. To jednak szczegół, którym nie warto zawracać sobie głowy. Korzyści z montażu kabiny z odpływem liniowym są ewidentne, a cena niektórych modeli bardzo przystępna.
Jak wyczyścić odpływ liniowy
Jeśli z powodu braku regularnego czyszczenia dojdzie do nagromadzenia zabrudzeń i związanego z tym spadku efektywności odpływu, a standardowe czyszczenie nie okaże się skuteczne, warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Sprawdzonym, domowym sposobem na udrożnienie odpływu jest zastosowanie sody oczyszczonej, octu i wody. Pół szklanki sody zalewamy taką samą ilością octu. W wyniku reakcji chemicznej powstanie pieniący się octan sodu, który spłukujemy po mniej więcej godzinie 2 litrami wrzącej wody. To prosta i tania, a jednocześnie ekologiczna alternatywa dla preparatów chemicznych, które czasem nie okazują się wystarczająco skuteczne, a gdy są zbyt agresywne lub nieprawidłowo użyte, mogą wpłynąć negatywnie na poszczególne elementy odpływu. Jeśli problem jest większy, należy sięgnąć po dedykowane środki chemiczne lub popularnego kreta, postępując zgodnie z instrukcją producenta.