O stylu i funkcjonalności łazienki decyduje sposób aranżacji, jakość użytych materiałów oraz odpowiednie oświetlenie. Bardzo ważne są detale, które wpływają w dużym stopniu na klimat i pomagają wyrazić gust właścicieli. Dodają charakteru, a w niektórych przypadkach wpływają na estetykę całego pomieszczenia. Jednym z nich jest umywalka wolnostojąca – element wyposażenia, który powinien zainteresować każdego, kto szuka stylowych, niebanalnych rozwiązań.

Najważniejsze cechy umywalki wolnostojącej

Określenie wolno stojąca wyjaśnia właściwie wszystko. Charakterystyczna forma umywalki, która nie wymaga żadnego blatu ani montowania przy ścianie, jeszcze kilkanaście lat temu należała do wnętrzarskiej awangardy. Designerska umywalka kojarzyła się z luksusem, wysoką ceną i ograniczoną dostępnością. Wraz z upływem czasu stała się jednak jednym z najmodniejszych elementów wyposażenia łazienek. Wybór jest bardzo duży, wzornictwo zróżnicowane, a koszt w przypadku niektórych modeli niewielki. 

Misa umywalki wolnostojącej tworzy jedną całość z postumentem, w którym ukryte są wszystkie elementy instalacji zasilającej i odpływowej. W zależności od modelu może to być odpływ ścienny lub podłogowy. Oba rodzaje zaworów odpływowych są znormalizowane. 

Duże zalety i małe wady

Największą zaletą umywalek wolnostojących jest ich estetyka. Są nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle dekoracyjne. Kompaktowa forma i nowoczesny design sprawiają, że dobrze dobrana umywalka wolnostojąca staje się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Dużym plusem tego typu umywalek jest uniwersalność. Modele wolnostojące sprawdzają się doskonale w każdej łazience, niezależnie od stylu aranżacji, metrażu, układu przestrzennego oraz pozostałego wyposażenia. Dzięki prostej formie są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. A ponieważ nie wymagają osadzenia na blacie szafki, pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca, co jest istotne przede wszystkim w łazienkach, w których liczy się każdy metr powierzchni. W dużych, przestrzennych łazienkach można zamontować je w dowolnie wybranym miejscu, choćby w centralnej części pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem estetycznym okazuje się wówczas stojąca bateria łazienkowa, która razem z umywalką tworzy wyjątkową i stylową parę. 

Czy umywalki wolnostojące mają jakieś wady? Z punktu widzenia estetycznego na pewno nie, jednak dla niektórych użytkowników pewną niedogodnością może być ograniczony dostęp do fragmentu podłogi, na którym jest ustawiona oraz brak miejsca na przybory higieniczne i kosmetyki. 

Porcelana czy konglomerat

Przy wyborze umywalki wolnostojącej należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Duże znaczenie ma nie tylko rozmiar i design, ale także, a może przede wszystkim materiał, z którego została wykonana. Wiąże się to zarówno z komfortem użytkowania, jak i trwałością. Mimo że umywalki wolnostojące mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym także ze szkła, metalu lub naturalnego drewna, w naszym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm najpopularniejszym materiałom.

Najczęściej używanym materiałem do produkcji umywalek jest ceramika – kamionka szlachetna, glinka ogniotrwała lub porcelana, które charakteryzują się dużą odpornością na działanie wszelkich środków chemicznych i zarysowania oraz łatwością utrzymania nieskazitelnej czystości. W przypadku umywalek porcelanowych należy jednak uważać, aby nie upuścić na powierzchnię misy ciężkiego przedmiotu. Łatwo wówczas o pęknięcie lub odprysk, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością wymiany umywalki na nową. 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się umywalki wykonane z konglomeratu – materiału, który jest mieszanką drobno zmielonych składników naturalnych, takich jak kamień lub kwarc z żywicą poliestrową lub epoksydową. Konglomerat sprawia, że umywalki tego typu są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia i zarysowania. Materiał konglomeratowy można dowolnie formować i uzyskiwać oryginalne kształty. To niewątpliwa przewaga nad tradycyjną ceramiką. 

Jednym z popularnych materiałów konglomeratowych jest lany marmur. Dzięki dużej, dochodzącej do kilkudziesięciu procent zawartości naturalnej skały marmurowej posiada zbliżone właściwości, a więc jest niezwykle trwały, idealnie gładki i elegancki. Umywalki z konglomeratu wymagają jednak regularnego czyszczenia i konserwacji specjalnymi środkami, co dla niektórych użytkowników może wydawać się nieco kłopotliwe. 

To, na który materiał zdecydujemy się ostatecznie, zależy głównie od indywidualnych preferencji estetycznych oraz budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli stawiamy na oryginalność, bardziej wyszukany design i kolorystykę, warto wziąć pod uwagę umywalkę wolnostojącą wykonaną z konglomeratu. Gdy szukamy bardziej tradycyjnych i nieco tańszych rozwiązań, dobrym wyborem okaże się wolnostojąca umywalka ceramiczna. Niezależnie od decyzji, należy pamiętać, aby kształt i design umywalki były dopasowane do aranżacji łazienki i nie wchodziły w estetyczny konflikt z pozostałymi elementami wyposażenia.