Umywalka nablatowa – dlaczego warto się na nią zdecydować

Remont łazienki to doskonała okazja do odświeżenia oraz wymiany tych elementów wyposażenia, które decydują w największym stopniu o funkcjonalności i estetyce pomieszczenia. Nie dziwi więc fakt, że najwięcej uwagi poświęcamy zazwyczaj aranżacji strefy kąpielowej. Umywalka, mimo że korzystamy z niej częściej niż z prysznica lub wanny, znajduje się z reguły na drugim planie. Tymczasem niektóre modele, takie jak umywalka nablatowa, potrafią odświeżyć wizualnie każdą łazienkę, niezależnie od jej wielkości i stylu. Czym się wyróżnia i jak ją zamontować? Czy szafka z umywalką nablatową to wybór, który sprawdzi się w każdej łazience? 

Cechy i zalety umywalki nablatowej

Umywalka nablatowa różni się od tradycyjnej przede wszystkim sposobem montażu, na co wskazuje wyraźnie jej określenie. Klasyczne modele umywalek montowane są na ogół przy ścianie lub wpuszczane w blat szafki łazienkowej. Istnieją oczywiście modele uniwersalne – przyjrzymy się im bliżej w jednym z kolejnych artykułów na naszym blogu. 

Montaż umywalki bezpośrednio na blacie umożliwia dużą swobodę aranżacyjną. Wybór kształtów, kolorów i materiałów, z których są produkowane umywalki, jest duży, dzięki czemu nie ma problemu z idealnym dopasowaniem do stylu, w którym zaaranżowano łazienkę. Oprócz designu niewątpliwą zaletą umywalek nablatowych jest oszczędność miejsca. Wolną przestrzeń blatu lub szafki można wykorzystać do przechowywania niezbędnych przyborów i akcesoriów łazienkowych. Jeśli zdecydujesz się na model przypominający swoim kształtem misę, docenisz szybko walory użytkowe umywalki. Wyższy rant ogranicza możliwość rozpryskiwania się wody wokół misy, co ułatwia utrzymanie porządku i redukuje ryzyko powstania zacieków.

Zestaw szafka z umywalką czy samodzielny montaż na blacie

Jednym z największych dylematów pojawiających się przed decyzją o zakupie umywalki nablatowej jest wybór między gotowym zestawem, czyli szafką z umywalką, a samą misą do montażu na blacie. Trudno rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji estetycznych, budżetu oraz wielkości i stylu aranżacji łazienki.

Wisząca lub podłogowa szafka z umywalką nablatową to wygodny i praktyczny wybór, który pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć ewentualnych problemów podczas montażu. Wszystko jest doskonale dopasowane i wstępnie wyregulowane oraz uzasadnione ekonomicznie. Koszt szafki z umywalką jest zazwyczaj niższy niż sumaryczna cena mebla z osobną misą. W gotowych zestawach umywalka nie zabiera cennego miejsca w szafce, a w przypadku modelu wyposażonego w tylny syfon, wolnej przestrzeni jest jeszcze więcej. W małych łazienkach, w których możliwości umeblowania są mocno ograniczone i liczy się optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego, ma to szczególnie duże znaczenie. 

Samodzielny montaż umywalki nablatowej oferuje niewątpliwie większą swobodę aranżacyjną. Możesz zdecydować się na blat wykonany z dowolnego materiału – drewna, kamienia lub konglomeratu i zainstalować umywalkę na idealnie dopasowanej wysokości. I choć montaż nie jest skomplikowany, wymaga większego zaangażowania czasowego, a w niektórych przypadkach jest konieczne skorzystanie z fachowej pomocy. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wilgocią, zwłaszcza jeśli jest to blat z naturalnego drewna. 

Jak wybrać idealną umywalkę nablatową

Wybór odpowiedniej umywalki nablatowej to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Przed wyborem należy przemyśleć dokładnie kilka kluczowych kwestii, które mają decydujący wpływ na trwałość i komfort codziennego użytkowania. 

Wielkość umywalki powinna być dostosowana do wymiarów pomieszczenia i blatu, a jej kształt i kolor do stylu aranżacji łazienki. Należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odstępów od ściany (co najmniej 5 cm) oraz zadbać o wolną przestrzeń po obu bokach umywalki. Niezbędne przybory, kosmetyki oraz dozownik z mydłem warto mieć pod ręką. Optymalna wysokość umywalki to 80-90 cm nad podłogą. Jeśli w domu są małe dzieci, przy montażu należy uwzględnić ich wzrost i zamontować blat z misą kilka centymetrów niżej. Pamiętaj, że do umywalki nablatowej potrzebna jest odpowiednia bateria montowana na blacie lub w ścianie. Wysokość baterii musi być doprana tak, aby woda nie chlapała na blat lub podłogę. 

Warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonano umywalkę. Każdy z nich posiada zalety i wady. Kamień i konglomerat prezentują się stylowo i elegancko, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Klasyczne misy ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na zarysowania. 

Jeśli zdecydujesz się na zestaw szafka z umywalką, warto sprawdzić materiał i sposób wykończenia mebla. Upewnić się, czy ma odpowiednie wymiary oraz wystarczającą ilość szuflad lub schowków. Należy również sprawdzić sposób, w jaki się otwierają. W bardzo małych łazienkach sprawdzą się lepiej szafki uchylne; w większych – tradycyjnie wysuwane szuflady. Ciche domykanie jest zazwyczaj w obu przypadkach standardem.