Umywalka na nodze – w jakiej łazience sprawdzi się najlepiej
Umywalka na nodze, mimo że może wydawać się rozwiązaniem z innej epoki, cieszy się nadal całkiem sporą popularnością, szczególnie wśród miłośników klasycznego lub eklektycznego stylu aranżacji łazienki. Czy wybór tego typu modelu umywalki ma faktycznie sens? Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze umywalki z postumentem, aby spełniała jak najlepiej swoją funkcję?
Umywalka stojąca na nodze – co ją wyróżnia
Odpowiedź w tym przypadku jest prosta i oczywista – noga, czyli wspornik zwany również postumentem, którego głównym zadaniem jest podtrzymanie umywalki oraz ukrycie syfonu i elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Solidna, ceramiczna noga zapewnia stabilizację umywalki i pełni funkcję dekoracyjną. Cała konstrukcja wygląda schludnie, estetycznie i wbrew pozorom stanowi rozwiązanie, które dzięki połączeniu prostoty z elegancją odnajdzie się nie tylko w stylu retro. Wszystko zależy od designu umywalki oraz doboru odpowiednich baterii.
W łazienkach o niewielkim metrażu, w których liczy się jak najlepsze wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni, mała umywalka na nodze sprawia, że obszar pod lustrem wygląda nieco przestronniej i lżej, szczególnie jeśli noga nie będzie masywna, a szczupła i zgrabna. W porównaniu z bardziej nowoczesną umywalką wolnostojącą klasyczna umywalka na postumencie pozwala oszczędzić dużo cennego miejsca.
Jedyną wadą umywalki na nodze może być dla niektórych utrudniony dostęp do fragmentu podłogi, na którym oparta jest noga. Alternatywą, która eliminuje problem z utrzymaniem czystości pod nogą, jest wybór umywalki wiszącej z półpostumentem. Choć takie rozwiązanie wydaje się bardziej praktyczne, półpostument nie zapewnia umywalce tak stabilnego i pewnego podparcia, jak noga stojąca na podłodze.
Do jakich łazienek pasuje umywalka na nodze
Jak już wspominaliśmy, umywalka na postumencie sprawdzi się doskonale w małych łazienkach, np. w PRL-owskich mieszkaniach z tzw. wielkiej płyty lub w oddzielnych ubikacjach. Ze względu na klasyczny design najlepiej pasuje do stylu retro lub glamour, jeśli jednak zadbamy o odpowiedni kształt umywalki oraz baterie, okazuje się, że jest to rozwiązanie, które wpisuje się doskonale zarówno w styl eklektyczny, jak i surowy styl industrialny w roli ciekawego kontrastu estetycznego lub kolorystycznego. W nowoczesnych aranżacjach umywalka na nodze może stanowić uzupełnienie stylu minimalistycznego lub skandynawskiego, które łączy umiłowanie prostoty i brak elementów zdobniczych.
Jak wybrać idealną umywalkę na nodze
Przed zakupem umywalki na nodze należy zmierzyć dostępną przestrzeń i upewnić się, że wybrany model będzie pasować do stylu aranżacji i stworzy z pozostałymi elementami wyposażenia spójną całość. Warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonano umywalkę. Największą popularnością cieszą się niezmiennie modele ceramiczne w śnieżnobiałym, uniwersalnym kolorze.
Wybierając umywalkę stojącą na nodze, należy pamiętać, że powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Najważniejsze parametry wpływające na komfort codziennego użytkowania to wysokość całej konstrukcji oraz odpowiednia głębokość, szerokość i kształt misy umywalkowej. Jeśli będzie zbyt mała lub za płytka, przy silnym strumieniu wody może dochodzić do rozchlapywania. Warto przyjrzeć się również nodze, która musi gwarantować stabilność i być wykonana tak, aby tworzyła z umywalką idealne, estetyczne combo.
Po decyzji o wyborze umywalki należy przemyśleć dokładnie rodzaj, a tym samym sposób montażu baterii, która ma wpływ zarówno na wygodę i funkcjonalność, jak i wygląd. W przypadku umywalki z postumentem mamy dwie opcje montażu: bezpośrednio na umywalce lub tuż nad nią, w ścianie. Drugie rozwiązanie ma tę przewagę, że pozwala zaoszczędzić nieco miejsca, ułatwia utrzymanie czystości umywalki i komponuje się doskonale z prostymi, geometrycznymi formami.
Bateria umywalkowa powinna harmonizować ze stylem umywalki oraz całej łazienki. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się baterie o nieco zaokrąglonych kształtach i chromowanym lub mosiężnym wykończeniu. Do stylu retro lub glamour warto dobrać baterie z ceramicznymi uchwytami lub zdobieniami. W nowoczesnych aranżacjach baterie powinny mieć prosty, minimalistyczny design i matowe wykończenie. Ciekawym pomysłem na przełamanie dominującej bieli okazują się czarne baterie, które dodają całości ponadczasowej elegancji.
Wysokość wylewki musi być dostosowana do wielkości i głębokości misy. W przypadku płytkiej umywalki należy zdecydować się na baterię z niższą wylewką. Warto również zwrócić uwagę na długość wylewki, która powinna umożliwiać swobodne mycie rąk. Ryzyko ewentualnego zachlapania podłogi można wyeliminować, gdy strumień wody będzie skierowany idealnie w środek misy. Oczywistym jest, że należy wybrać baterię wyposażoną w wytrzymałą głowicę ceramiczną oraz perlator, który napowietrza wodę i pozwala zmniejszyć jej zużycie. Zdecydowana większość nowych baterii jest wyposażona w to jakże pożyteczne rozwiązanie.