Stylowy miszmasz, czyli eklektyzm w łazience

Styl eklektyczny może kojarzyć się niektórym z radosną twórczością i łączeniem zróżnicowanych elementów w zupełnie dowolny sposób. Owszem, jest w nim sporo miejsca na improwizację, jednak nie może zabraknąć wyczucia, umiaru i dobrego smaku. Stylistyczny miszmasz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pogodzić zróżnicowane inspiracje, stworzyć nową jakość i pokazać swój złożony gust. Jednym z pomieszczeń, które daje spore pole do popisu, jest domowa łazienka. Jak wprowadzić ten niejednorodny styl, aby łazienka była nie tylko ciekawa estetycznie, ale także wygodna i funkcjonalna? Czym właściwie jest eklektyzm i z czego się wywodzi? 

Wszystko, co warto wiedzieć o eklektycznym stylu

Eklektyzm polega na łączeniu w harmonijną całość zróżnicowanych elementów zapożyczonych z różnych epok i stylów. Określenie pochodzi od greckiego słowa eklektikos, które można przetłumaczyć jako „selektywny”. Pozwala więc na dużą dowolność, bywa ryzykowny. Łącząc różne inspiracje, tworzymy zupełnie indywidualny, niepowtarzalny styl, należy jednak uważać, aby pomieszczenie nie stało się przeładowane pomysłami, a w efekcie chaotyczne i nieciekawe. Styl eklektyczny, wbrew niektórym opiniom, nie musi być przeciwieństwem modnego minimalizmu. Zachowanie umiaru jest wręcz wskazane. W realizacji eklektycznego stylu przydatna okazuje się nie tylko kreatywność, ale również umiejętność łączenia zróżnicowanych elementów w wysmakowany, a jednocześnie koherentny sposób. 

Początków eklektyzmu w architekturze i dekoracji wnętrz należy szukać w historyzmie – XIX-wiecznym nurcie, który czerpał ze stylistyki poprzednich epok i składał się z trzech głównych faz. Ostatnia z nich, tzw. faza neobarokowa dopuszczała swobodną interpretację oraz mieszanie różnych elementów dekoracyjnych. W efekcie zaczęły powstawać oryginalne, pełne kontrastów wnętrza, które wychodziły estetycznie daleko poza ograniczenia wcześniejszych stylów. 

Najważniejsze cechy współczesnego stylu eklektycznego to różnorodność tekstur i kolorów, indywidualizm i kreatywność oraz kontrastowość i harmonijność. 

Eklektyczny styl w domowej łazience

Aranżacja łazienki w stylu eklektycznym to spore wyzwanie, jeśli jednak nie zabraknie nam wyobraźni i odwagi w łączeniu zróżnicowanych elementów oraz nie zapomnimy o umiarze, efekt może być niezwykle oryginalny i inspirujący. Maksyma „mniej znaczy więcej” pasuje nie tylko do stylu minimalistycznego, ale także eklektycznego. Lepiej postawić na kreatywność niż na ilość i połączyć dwa wybrane style aranżacji. Tym bardziej, jeśli dysponujemy dość ograniczoną przestrzenią. W takim wypadku każdy pomysł powinien być dokładnie przemyślany. 

Zacznijmy od umeblowania. W eklektycznym stylu meble łazienkowe mogą mieć zróżnicowane formy i łączyć stare z nowym w mniej lub bardziej śmiały sposób. Jeśli zdecydujemy się tylko na nowoczesny design mebli, w centralnym punkcie łazienki może znaleźć się wanna wolnostojąca w stylu retro na złotych lub srebrnych lwich łapach, a nieopodal minimalistyczna kabina prysznicowa walk-in. Wisząca szafka łazienkowa z elegancką czarną umywalką i frontem w kolorze naturalnego dębu może zostać skontrowana dużym lustrem w ozdobnej ramie, które oświetlają retro kinkiety. Aby nie pomniejszać optycznie przestrzeni, dominującym kolorem powinna być biel, ewentualnie odcienie szarości i beżu. Z kolorami można nieco zaszaleć, wybierając barwne dekoracje. 

W eklektycznej łazience można łączyć i miksować zróżnicowane materiały – drewno, metal, szkło, beton i ceramikę. Ożywczy, naturalny klimat zapewnią z kolei rośliny doniczkowe. Warto również pamiętać, że czasem małe rzeczy robią dużą różnicę. Kontrastowe dywaniki, uchwyty na ręczniki czy też dozowniki na mydło to elementy, które należy dobrać z wyczuciem. Odrobinę nostalgii i dobrych wspomnień zapewniają dodatki z podróży – egzotyczne ozdoby lub zdjęcia w ramkach. 

Dobre rady i podpowiedzi

Warto pamiętać, że styl eklektyczny sprawdza się najlepiej w dużych łazienkach, w których można pozwolić sobie na śmiałe połączenia i więcej estetycznego szaleństwa. W małych pomieszczeniach stylistyczny miszmasz może okazać się zbyt przytłaczający i chaotyczny, nawet jeśli jest w pełni kontrolowany. Dobrze zaaranżowana łazienka powinna zapewniać atmosferę sprzyjającą odprężeniu. Gdy jest naprawdę mała, warto zdecydować się na jeden, spójny estetycznie styl. 

W eklektyzmie nie musimy czerpać koniecznie z konkretnych stylów aranżacji, ale kierować się wyobraźnią, intuicją i dobrym smakiem, jeśli jednak zaczniemy miksować dwie konkretne estetyki, ograniczona ilość inspiracji pomoże urządzić łazienkę bez ryzyka przesady i niespójności. Co warto próbować połączyć? Minimalistyczny styl skandynawski ma szansę odnaleźć się z elementami charakterystycznymi dla stylu glamour, a kolorowy styl boho z nieco surowym klimatem loftowym. Niezależnie od tego, co zmiksujemy, każdy element powinien mieć swoje miejsce. Unikajmy przypadkowości i postarajmy się zaaranżować łazienkę tak, aby była w pełni funkcjonalna i dopasowana optymalnie do potrzeb wszystkich użytkowników. Stylistyczny miszmasz nie powinien w tym przeszkodzić.