Łazienka, z której mają korzystać osoby starsze i z niepełnosprawnością, powinna być urządzona nieco inaczej niż zwykła. Dowiedz się, jaka kabina prysznicowa będzie najlepszym wyborem. Jakie elementy muszą się w niej znaleźć, a których lepiej unikać.
Jaki prysznic dla niepełnosprawnych wybrać?
Jeśli w Twoim domu mieszkają osoby z niepełnosprawnością lub seniorzy, musisz dokładnie przemyśleć wybór prysznica. Chodzi tutaj nie tylko o samą możliwość jego użytkowania, lecz także o komfort i bezpieczeństwo. To właśnie w łazience dochodzi do największej liczby wypadków. Nic w tym dziwnego. Wilgoć, śliskie powierzchnie – to czynniki, przez które dochodzi do wielu niefortunnych zdarzeń.
Prysznic zamknięty czy otwarty?
Prysznic dla niepełnosprawnych może mieć konstrukcję otwartą i zamkniętą. Wszystko zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Wiele osób ceni prysznice typu walk-in, które mają charakter półotwarty. Dzięki temu osoby poruszające się na wózku mogą do nich swobodnie wjechać. Brak drzwi może być jednak niepraktyczny. Osobie z niepełnosprawnością czy seniorowi może być trudno osuszyć zachlapaną łazienkę. Dlatego warto postawić na kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych wyposażone w drzwi. Nie może być to jednak przypadkowy model. Upewnij się, że otwór drzwiowy pozwala na swobodne wjechanie wózkiem czy wejście z kulami. Drzwi powinny być ponadto dwuczęściowe, najlepiej składane lub przesuwane. Drzwi uchylne są w takim zastosowaniu całkowicie nieużyteczne.
Prysznic dla osoby niepełnosprawnej: jaki brodzik będzie dobrym wyborem?
Kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w brodzik najazdowy, solidnie osadzony w podłodze. Element ten musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Możesz więc zdecydować się na model z konglomeratu. Co więcej, zwróć uwagę na jego powierzchnię. Najlepiej, aby była antypoślizgowa lub miała ryflowane dno. Zamiast brodzika możesz postawić na płytki. Powinny być to jednak kafle antypoślizgowe.
Co powinno się znaleźć w kabinie prysznicowej dla niepełnosprawnych?
Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych i osób starszych warto wyposażyć w elementy dodatkowe. Mowa tutaj m.in. o uchwytach, które montuje się na ścianie. Dzięki nim użytkownik prysznica może się wesprzeć np. w razie wystąpienia zawrotów głowy czy po prostu podczas mycia się. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest krzesełko. Je również montuje się do ściany. Należy zadbać o solidne zamocowanie krzesełka, aby wytrzymało obciążenie i nie zerwało się w trakcie użytkowania. Dostępne są również krzesełka mobilne, które wstawia się do kabiny. Można je przestawiać i używać w innych pomieszczeniach.
Oprócz krzesełka i uchwytu w kabinie powinien znaleźć się oczywiście zestaw prysznicowy. Należy zamontować go na optymalnej wysokości, umożliwiającej swobodną obsługę przez osobę z niepełnosprawnością. Jeśli chodzi o rodzaj zestawu, najlepiej, aby zawierał słuchawkę, którą można wziąć do ręki i dowolnie nią operować. Sama deszczownica nie będzie wystarczająca i nie sprawdzi się w przestrzeni osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych na wózku i seniorów?
Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych powinny umożliwić użytkownikom i ich opiekunom swobodne wykonanie zabiegów higienicznych. Zwłaszcza w przypadku osób na wózku zwróć uwagę na rozmiar kabiny. Konieczność przeciskania się z wózkiem i zbyt mały otwór drzwi to sytuacje niedopuszczalne, które sprawiają, że kabina prysznicowa jest w zasadzie bezużyteczna.
Materiał wykonania szyb prysznicowych
Wybierając kabinę prysznicową, na pewno warto sprawdzić informację dotyczącą materiału wykonania. Ścianki kabiny muszą być solidne, odporne na zarysowania czy uderzenia. Jeśli podczas brania prysznica użytkownik zasłabnie i osunie się na konstrukcję, ta powinna przyjąć jego ciężar.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe wykonane ze szkła hartowanego. To materiał, który po uszkodzeniu pęka i rozsypuje się na drobne, tępo zakończone kawałki. Są one bezpieczne dla użytkowników. Co więcej, niezwykle praktyczne są szyby pokryte (najlepiej obustronnie) powłoką, która zapobiega osadzaniu się wody. Zamiast zatrzymywać się na powierzchni i tworzyć nieestetyczne zacieki, ta spływa i ułatwia utrzymanie prysznica w czystości.
Szczelność kabiny prysznicowej
Funkcjonalność kabiny prysznicowej zależy również od jej szczelności. Wybierz model, który jest wyposażony w zestaw uszczelek. Odpowiednio dobrane zatrzymują wodę we wnętrzu kabiny i nie dopuszczą do zalania łazienki. Osoby starsze czy z niepełnosprawnością, które mieszkają same, mają ograniczony zakres ruchu. Bardzo trudno dbać im o czystość w domu. Zalana łazienka to poważne wyzwanie, z którym mogą sobie nie poradzić i niefortunnie się poślizgnąć.
Czy można umieścić wannę w łazience dla niepełnosprawnych?
Wanna, choć kojarzy się z błogim relaksem i wypoczynkiem, nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Wejście do wanny dla osób z uszkodzonym lub osłabionym aparatem ruchu jest niemalże niemożliwe. Czasami nawet niewykonalne z pomocą opiekuna. Próba skorzystania z niej mogłaby zakończyć się wypadkiem lub zranieniem ciała. Co ciekawe, na rynku można znaleźć wanny przygotowane dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Mają one specjalne wycięcie, które pozwala dostać się do środka. Wciąż jednak korzystanie z niej sprawia wiele problemów.
Właśnie dlatego dla seniorów i osób z niepełnosprawnością polecane są wyłącznie kabiny prysznicowe. Wybierając prysznic dla osoby niepełnosprawnej, kieruj się przede wszystkim jego funkcjonalnością i dopasowaniem do potrzeb użytkowników. Pamiętaj także o tym, że konieczne jest również dostosowanie pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Mowa tutaj zwłaszcza o umywalce i toalecie. Co więcej, istotna jest także szerokość drzwi. Standardowy otwór może być niewystarczający dla osób poruszających się na wózku. Dodatkowo warto zastosować w całym pomieszczeniu uchwyty. Zwiększą one mobilność i samodzielność zarówno seniorów, jak i osób z niepełnosprawnościami.