Plusy i minusy gorących kąpieli w wannie i pod prysznicem

Gorące kąpiele to jeden z najstarszych rytuałów związanych z dbałością o ciało i ducha. Codzienna chwila przyjemności oraz prosty i skuteczny sposób na poprawę samopoczucia. Jakie korzyści wynikają z regularnego kontaktu z podgrzaną wodą? Kto mimo wszystko powinien unikać tego typu kąpieli? Czy strumień gorącej wody w kabinie prysznicowej może być równie efektywny jak kąpiel w wannie? Sprawdzamy i podpowiadamy jak wykorzystać najlepiej potencjał obu rozwiązań. 

Relaks w wannie

Z gorącą, relaksującą kąpielą kojarzy się przede wszystkim wanna. Niezależnie od tego, czy jest to idealnie dopasowana wanna klasyczna, czy wanna wolnostojąca, która stanowi centralny punkt przestronnej łazienki, efekty są takie same. Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych korzyści, przyjrzyjmy się bliżej wannie. Mimo, że zdefiniowano i opisano ją dokładnie dopiero w XVIII wieku, wiadomo, że z dobrodziejstw kąpieli w wannie korzystano ponad 3000 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie. Nie były to jednak komfortowe urządzenia sanitarne, ale dość prymitywne baseny wykonane z kamienia lub wypalanej gliny, które służyły przede wszystkim do celów rytualnych i zdrowotnych. Już wówczas uznawano kąpiel za akt oczyszczający zarówno ciało, jak i ducha. 

Bardziej zaawansowane modele wanien pojawiły się nieco później w starożytnej Grecji i Rzymie. W słynnych rzymskich termach udostępniano do dyspozycji zarówno duże baseny wypełnione gorącą wodą, jak i kamienne lub drewniane wanny do użytku indywidualnego. W bogatych domach do kąpieli używano nie tylko podgrzanej wody, ale także oślego lub koziego mleka. W XVIII wieku zaczęto produkować pierwsze wanny żeliwne, a wraz z rozwojem sieci wodociągowych oraz technologii grzewczych, na przełomie XIX i XX wieku korzystanie z gorących kąpieli stawało się powoli powszechne. Współczesne wanny i kabiny prysznicowe to nie tylko stylowe, ale również zaawansowane technologicznie urządzenia, takie jak wanna z hydromasażem czy też kabina prysznicowa z sauną, które oferują dodatkowe prozdrowotne korzyści. 

Najważniejsze zalety gorących kąpieli

Kontakt z gorącą wodą jest nie tylko przyjemny, ale ma również pozytywny wpływ na ciało i ducha. Woda o odpowiednio dobranej temperaturze pomaga rozluźnić napięte mięśnie, złagodzić niektóre dolegliwości bólowe oraz obniżyć poziom stresu. Nastrój po gorącej kąpieli jest zazwyczaj wyraźnie lepszy. To najprostszy sposób na regenerację zarówno po intensywnym dniu pracy, jak i po wysiłku fizycznym – treningu na siłowni lub jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. Woda nie powinna mieć jednak więcej niż 40°C. Optymalna temperatura to 37 stopni. 

Wieczorna, odprężająca kąpiel w wannie wpływa korzystnie na jakość snu. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie (powyżej 20-30 minut) może wysuszać i podrażniać skórę, szczególnie jeśli jest wrażliwa. Ryzyko negatywnego wpływu na skórę można obniżyć dzięki różnym dodatkom zawierającym cenne składniki odżywcze – naturalne sole kąpielowe oraz olejki eteryczne. Po wyjściu z kąpieli konieczne jest nawilżenie skóry odpowiednio dobranym balsamem lub kremem. 

Mimo wielu ewidentnych zalet gorące kąpiele nie służą wszystkim tak samo. Co więcej, niektórzy powinni korzystać z nich z umiarem i wyjątkową ostrożnością. Czy dobrą alternatywą są zimne kąpiele i prysznice? I tak, i nie. O „morsowaniu” w domowej łazience możesz dowiedzieć się więcej tu

Na gorące kąpiele powinny uważać przede wszystkim osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, neuropatią cukrzycową oraz chorobami skóry. Długotrwały kontakt ze zbyt ciepłą wodą może zaostrzyć podrażnienia. Przebywanie w gorącej wodzie nie jest wskazane również dla kobiet w ciąży oraz seniorów, szczególnie gdy mają nieuregulowane ciśnienie krwi. Gorąca kąpiel może wywoływać osłabienie i zawroty głowy, co zwiększa ryzyko utraty przytomności i upadku. Nawet nieznaczny wzrost temperatury ciała może przyspieszyć pracę serca. 

Rozgrzewający prysznic – relaks i regeneracja w ekspresowej wersji

Z dobroczynnego działania gorącej wody można korzystać nie tylko w wannie, ale także pod prysznicem. Co prawda stworzenie klimatu domowego SPA jest wówczas mocno ograniczone, jednak nowoczesna kabina prysznicowa może przynieść podobne korzyści jak kąpiel w wannie, szczególnie jeśli zdecydujemy, aby w łazience znalazła się kabina prysznicowa z sauną parową

Gorący prysznic to zdecydowanie bardziej dynamiczna, a przy okazji bardziej oszczędna forma relaksu. Mimo że nie możemy zanurzyć całego działa w wygodnej wannie, dzięki strumieniowi gorącej wody fundujemy sobie przyjemny, delikatny masaż, który pomaga rozluźnić mięśnie, złagodzić napięcie oraz poprawić krążenie krwi. Po intensywnym wysiłku lub treningu to najlepszy sposób na szybką regenerację. Dodatkową zaletą jest działanie pary wodnej, która powstaje w zamkniętej kabinie prysznicowej. Jeśli jest wyposażona w dodatkowy generator pary, prozdrowotne i relaksacyjne korzyści wynikające z jej funkcjonalności są dużo większe. 

Na pytanie co wybrać: gorące kąpiele w wannie czy pod prysznicem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz możliwości aranżacyjnych. Jeśli jednak wolisz dłuższy relaks, dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, a łazienka ma pełnić funkcję domowego SPA, wybór wydaje się oczywisty.