Planowanie i aranżacja łazienki – błędy, których można uniknąć

Człowiek uczy się na błędach. Jest w tym popularnym przysłowiu wiele prawdy. Podobno błędy istnieją również po to, aby je popełniać. Jednak mimo wszystko lepiej ich unikać niż próbować naprawiać z różnym, nie zawsze pozytywnym skutkiem. Tym bardziej że niektóre błędy mogą sporo kosztować. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na tym, jak je wyeliminować, urządzając lub remontując łazienkę. Przyjrzymy się najczęściej popełnianym błędom i doradzimy, co zrobić, aby do nich nie dopuścić zarówno na etapie planowania, jak i działania.

Błędy w projektowaniu i planowaniu przestrzeni

Niezależnie od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, każda łazienka powinna być zaplanowana tak, aby była wygodna i funkcjonalna. O tym, dlaczego warto mieć dobry plan i na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu łazienki piszemy szerzej tu. W artykule poruszamy przede wszystkim kwestie związane z aspektami technicznymi i prawidłowym zagospodarowaniem przestrzeni. Zachęcamy do lektury, a dziś skupimy się na kilku innych, nie mniej istotnych, szczegółach związanych z wyposażeniem i aranżacją łazienki, przy których łatwo o błąd.

Niewłaściwe oświetlenie 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewłaściwe oświetlenie łazienki. Gdy zostanie źle zaprojektowane, zarówno niedostateczne, jak i nadmierne oświetlenie łazienki wpływa negatywnie na funkcjonalność i atmosferę całego pomieszczenia. W dobrze oświetlonej łazience źródeł światła jest co najmniej kilka. Oprócz oświetlenia głównego należy zadbać o dobrą widoczność lustra. Oświetlenie w tej strefie powinno być zaprojektowane tak, aby nasze odbicie było wyraźne. Najlepiej sprawdza się lampa sufitowa zamontowana tuż nad lustrem lub stylowe kinkiety po obu bokach. W strefie kąpielowej wystarczającą ilość światła zapewnia odpowiednio rozmieszczone oświetlenie punktowe. Warto pamiętać, że w przypadku małej łazienki dobrze zaplanowane oświetlenie pomaga powiększyć optycznie jej powierzchnię.

Za mała ilość i złe rozmieszczenie gniazdek

Przy okazji projektowania oświetlenia należy zadbać o odpowiednią ilość kontaktów elektrycznych (w małej łazience to minimum 3 gniazdka). Ich rozmieszczenie zależy przede wszystkim od tego, jak planujemy zagospodarować całą przestrzeń. Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt, że gniazdka elektryczne nie mogą znajdować się zbyt blisko źródeł wody. 60 cm to minimalna odległość od umywalki i strefy kąpielowej. Minimalna wysokość wynosi 110 cm od posadzki. Wszystkie kontakty powinny posiadać uziemienie, klapkę zabezpieczającą przed wodą i wilgocią oraz oznaczenie IP44, które stanowi gwarancję, że gniazdko zapewnia odpowiednią ochronę przed rozbryzgami wody z dowolnego kierunku oraz spełnia wymagania określonych norm i przepisów dotyczących instalacji elektrycznej w łazience. Prace związane z montażem kontaktów powinny być wykonane przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Samodzielna instalacja nieodpowiednich i źle rozmieszczonych gniazdek obniża bezpieczeństwo i wpływa negatywnie na komfort korzystania z łazienki.

Nieefektywna wentylacja

Kolejny obszar, na którym łatwo się wyłożyć to wentylacja łazienki. Efektywny system wentylacyjny odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniu, w którym powstają spore ilości pary wodnej. Wilgotne, źle wentylowane środowisko sprzyja rozwojowi grzybów oraz utrwaleniu nieświeżego zapachu. W większości łazienek wystarczy zadbać o sprawną wentylację grawitacyjną, w której główną rolę odgrywa kratka wentylacyjna umieszczona na odpowiedniej wysokości, co najmniej 15 cm od sufitu i naprzeciwko wejścia do łazienki. W większych pomieszczeniach warto zainstalować kratkę z wentylatorem. Niezależnie od wymiarów łazienki należy również zwrócić uwagę na drzwi, które powinny posiadać otwory wentylacyjne umożliwiające dobrą cyrkulację powietrza. Może to być zarówno tradycyjna kratka lub tuleje, jak i podcięcie lub prawie niewidoczna szczelina wentylacyjna. Materiał, z którego wykonano drzwi, musi być odporny na działanie wilgoci lub odpowiednio zabezpieczony.

Źle dobrane meble łazienkowe

Meble łazienkowe to jeden z najważniejszych elementów decydujących o funkcjonalności i estetyce łazienki. Oczywiste jest, że muszą być dobrane tak, aby pasowały do stylu aranżacji i spełniały jak najlepiej swoją rolę, jednak nie może być ich zbyt wiele. Szczególnej uwagi wymaga więc umeblowanie małej łazienki, w której mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. W takim wypadku warto trzymać się zasady „mniej znaczy lepiej” i postawić na rozwiązania, które są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Zamiast dużego pojemnika na brudy wybrać słupek łazienkowy z koszem na pranie oraz zdecydować się na regały i szafki podwieszane, które pomogą zaoszczędzić nieco cennego miejsca. Pamiętajmy, aby upewnić się, że każdy element umeblowania jest wykończony w sposób zapewniający dobrą ochronę przed wilgocią. Wysokiej jakości laminaty i folie są szczególnie ważne, gdy rozważamy inwestycję w drewnopodobne meble łazienkowe.

Niedostosowanie do potrzeb 


Dużym błędem wpływającym na komfort korzystania z łazienki jest brak uwzględnienia preferencji i potrzeb wszystkich domowników. Szczególną uwagę warto zwrócić na strefę kąpielową. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca i jesteśmy w pełni sprawni, centralnym punktem strefy może być wanna wolnostojąca lub wanna przyścienna. Jednak w przypadku jakiejkolwiek dysfunkcji ruchowej lub podeszłego wieku któregoś z domowników, najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa walk-in.