Nowy Jork to miasto, w którym mieszają się wpływy różnorodnych tradycji i kultur. Być może dlatego nowojorski styl aranżacji łazienek charakteryzuje się swoistym eklektyzmem, w którym zarówno klasyczne, jak i nowoczesne nurty wnętrzarskie łączą się w jedną, harmonijną całość. Mimo że NYC kojarzy się z rozmachem, łazienkę w stylu inspirowanym Wielkim Jabłkiem można urządzić zarówno w dużej, jak i małej przestrzeni. Wystarczy zadbać o odpowiednie wyposażenie i oświetlenie oraz detale, których nie powinno zabraknąć w „nowojorskiej” łazience.
Najważniejsze cechy nowojorskiego stylu
Art déco, odrobina glamour, nowoczesne wzornictwo i wyrafinowany gust – to najważniejsze elementy składowe nowojorskiego stylu. Choć bywa utożsamiany z najbogatszą częścią Nowego Jorku, czyli Manhattanem i apartamentami w dzielnicach Hudson Yards, Upper East Side oraz Tribeca, nie musi być przesadnie drogi i luksusowy. Ważne, aby był wysmakowany, elegancki i dopieszczony w najdrobniejszych szczegółach.
W łazience zaaranżowanej w nowojorskim stylu dominują stonowane, neutralne kolory, takie jak biel, odcienie szarości i beżu. Jasne barwy rozświetlają i powiększają optycznie przestrzeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku łazienki o niewielkiej powierzchni. Uzupełnieniem spokojnej, wyciszającej bazy kolorystycznej są zazwyczaj nieco ciemniejsze tonacje barw podstawowych, a ewentualny kontrapunkt lub wyraźny kontrast tworzy niewielki dodatek czerni.
Charakterystyczną cechą stylu są najwyższej jakości materiały wykończeniowe, proste, ceramiczne płytki ścienne lub marmur oraz subtelne dodatki z naturalnego drewna, kamienia i szkła. Dopuszczalna jest wysublimowana sztukateria, a elementem dodającym ciepła i naturalności są bardzo często świeże kwiaty w wazonach. Łazienka ma być dyskretnie szykowna, przytulna, funkcjonalna i nieprzeładowana. Urządzona z wielkomiejskim smakiem, jednak bardziej wyważona niż ekstrawagancka. Mimo że styl nowojorski jest dość eklektyczny, nie ma tu miejsca na przesadę i brak harmonii.
Wanna, kabina, armatura i meble łazienkowe
Centralnym punktem „nowojorskiej” łazienki jest najczęściej duża wanna wolnostojąca w stylu retro na regulowanych, ozdobnych nóżkach o matowym lub chromowanym wykończeniu. Jeśli preferujemy bardziej współczesne wzornictwo, równie dobrze sprawdzi się nowoczesna wanna monolityczna. Na takie rozwiązanie można zdecydować się jednak w dużej, przestrzennej łazience. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu najlepszym wyborem okazuje się zazwyczaj bezprofilowa, transparentna kabina prysznicowa typu walk in lub elegancka kabina z delikatnymi czarnymi szprosami i profilami.
Baterie do łazienki w nowojorskim stylu powinny być chromowane i dobrane tak, by wyróżniały się oryginalnym, a jednocześnie minimalistycznym designem. Jeśli wanna będzie ustawiona w centralnej części łazienki, ciekawe i funkcjonalne dopełnienie całości aranżacji to bateria wannowa stojąca. Z kolei bateria wodospadowa odnajdzie się doskonale w konfiguracji z owalną lub prostokątną umywalką, której podstawą jest gustowna szafka łazienkowa z blatem. Miska WC powinna korespondować z kształtem umywalki.
Meble łazienkowe, niezależnie od designu i wykończenia, muszą być eleganckie, proste w formie i funkcjonalne. Mogą mieć frezowane fronty i ozdobne uchwyty. Dobrym pomysłem na złamanie dominujących, jasnych barw jest wybór mebli utrzymanych w ciemniejszych tonacjach kolorystycznych. Warto pamiętać, że wszystkie elementy umeblowania łazienki – szafki, słupki i regały, muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci i wahania temperatury.
Bardzo ważną częścią każdej łazienki jest lustro. W przypadku stylu nowojorskiego jest to zazwyczaj duże, efektowne lustro osadzone w wyraźnej, zdobionej ramie. Wszystkie akcesoria łazienkowe, takie jak wieszaki, mydelniczki, dozowniki do mydła, szczotki do czyszczenia WC i uchwyty na papier toaletowy powinny do siebie pasować i być dobrane ze smakiem.
Sposób oświetlenia
Oświetlenie inspirowane Nowym Jorkiem jest zróżnicowane, efektowne i eleganckie, z dobrze oświetloną strefą kąpielową i okolicami lustra. Ważna część oświetlenia to wisząca lampa sufitowa z dużym kloszem oraz dwie mniejsze lampki umieszczone symetrycznie nad umywalką. Warto zdecydować się wówczas na klasyczne kinkiety z abażurem, które sprawdzą się bardzo dobrze jako dodatkowe oświetlenie lustra. Jeśli aranżacja łazienki ma mieć wyraźne cechy stylu retro, trafionym wyborem okażą się stylizowane żarówki LED.
W dużej „nowojorskiej” łazience wystarczającą ilość jasnego światła zapewnia dobrze zaprojektowane oświetlenie punktowe. Dobrym pomysłem jest również montaż taśm LED pod dolną krawędzią szafek, wewnątrz półek lub pomiędzy płytkami zamiast fugi. Subtelne światło z możliwością zmiany koloru pomaga stworzyć odpowiedni klimat w wybranej części łazienki. Listwy wodoodporne LED mogą być instalowane również wewnątrz kabiny prysznicowej lub pod wanną. Przy zgaszonych światłach efekt jest niesamowity.