Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy każdego dnia sporo czasu. Mimo że główną rolę w odgrywa w niej wanna lub kabina prysznicowa, elementem decydującym w dużym stopniu o estetyce i wygodzie użytkowania są odpowiednio dobrane meble łazienkowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Które elementy umeblowania warto wziąć pod uwagę, szczególnie gdy do zagospodarowania przestrzeni jest niewiele miejsca? 

Najważniejsze cechy mebli łazienkowych


Meble łazienkowe powinny tworzyć spójną całość. To oczywiste, jednak ze względu na specyficzne środowisko, niezależnie od formy i designu, muszą charakteryzować się dobrą odpornością na wilgoć, działanie wody i zmiany temperatury. Przy wyborze mebli należy zwrócić więc uwagę nie tylko na estetykę i funkcjonalność, ale także na materiał, z którego zostały wykonane oraz sposób ich wykończenia. 

Jednym z najlepszych materiałów do produkcji mebli łazienkowych jest lite drewno, np. drewno dębowe, które wyróżnia się spójną strukturą i dużą wytrzymałością. Ma piękne usłojenie i głęboki kolor. Bardzo dobrze znosi wysoką wilgotność powietrza i nie ulega odkształceniom, jednak wymaga odpowiedniej impregnacji. Innym popularnym materiałem są płyty MDF, które powstają poprzez sprasowanie włókien drzewnych z dodatkiem substancji utwardzających – klejów oraz żywic. Drewnopodobne meble łazienkowe sprawdzają się równie dobrze jak te z naturalnego drewna pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. W przypadku mebli z płyty MDF jest to zazwyczaj laminowanie lub pokrywanie powierzchni specjalną folią, która ułatwia przy okazji utrzymanie czystości. Stosunek ceny do jakości sprawia, że są to meble, które cieszą się niezmiennie sporą popularnością. Mimo że są zdecydowanie tańsze niż ich odpowiedniki z litego drewna, charakteryzują się zbliżoną wytrzymałością. 

Praktyczne rozwiązania


Wyposażenie przestronnej łazienki w funkcjonalne i stylowe meble nie sprawia w większości przypadków większych kłopotów. Duża przestrzeń daje duże możliwości aranżacyjne. Jednak w przypadku małej łazienki zaczynają się schody. Liczy się każdy metr kwadratowy, co sprawia, że wybór umeblowania musi być dobrze przemyślany. 

W większości łazienek oprócz kabiny lub wanny znajduje się także pralka. A skoro jest pralka, musi być także pojemnik na pranie. Co zrobić z nim w sytuacji mocno ograniczonego metrażu? Wybrać słupek łazienkowy z koszem na pranie! Ten praktyczny, wielofunkcyjny mebel rozwiązuje problem z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na pojemnik. Jeśli dysponujemy bardzo małą przestrzenią lub chcemy zaaranżować łazienkę tak, aby meble nie stały bezpośrednio na posadzce, najlepiej zdecydować się na słupek wiszący. Poza częścią z uchylnym lub otwieranym koszem znajduje się w nim sporo miejsca na niezbędne łazienkowe akcesoria, kosmetyki lub ręczniki. Wąskie i wysokie meble łazienkowe zabierają mniej cennej przestrzeni.

W utrzymaniu porządku w małej łazience bardzo dobrze sprawdzi się również szafka łazienkowa z szufladami zamiast otwieranych drzwi. Dobrą alternatywą lub uzupełnieniem szafki z szufladami jest wąski regał łazienkowy. W optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni łazienki może pomóc także regał łazienkowy narożny. Strzałem w przysłowiową dziesiątkę okazuje się zazwyczaj niewielka szafka pod umywalkę nablatową lub szafka łazienkowa z blatem i umywalką. Tego typu rozwiązania to jeden z najpopularniejszych trendów aranżacji nowoczesnych łazienek. W każdym z wymienionych przypadków mogą to być wersje wiszące, które pomagają zoptymalizować przestrzeń, zaoszczędzić jak najwięcej cennego miejsca oraz uniknąć wrażenia przeładowania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że meble podwieszane ułatwiają utrzymanie czystości na całej powierzchni podłogi. To, na jakie elementy umeblowania zdecydujemy się ostatecznie, zależy od metrażu oraz pomysłu na aranżację łazienki. Niezależnie od wyboru, unikajmy zbędnych zdobień. 

Sprawdzone sposoby na małą przestrzeń łazienkową


Przy wyborze mebli do małej łazienki warto pamiętać nie tylko o estetyce i funkcjonalności, ale także kolorystyce i oświetleniu. Niewielką przestrzeń można optycznie powiększyć, unikając ciemnych barw. Dotyczy to zarówno umeblowania, jak i kolorów płytek oraz ścian. Najlepiej sprawdza się biel oraz odcienie szarości i błękitu. Łączenie kontrastowych kolorów w małej łazience może przynieść odwrotny skutek. 

Jednym z najczęściej stosowanych trików w celu rozświetlenia pomieszczenia i uzyskania wrażenia większego metrażu jest montaż dużego lustra bez ram. Gdy zadbamy dodatkowo o odpowiednie, najlepiej punktowe, jasne oświetlenie LED, efekt powinien być co najmniej zadowalający. Oprócz dużego lustra warto mieć w łazience duże płytki. Większy rozmiar to mniej widoczne fugowanie szczelin między płytkami. Może to się wydawać mało istotne, ale wrażenie optycznego powiększenia jest wówczas naprawdę odczuwalne. Kabina, która w małej łazience zajmuje sporo miejsca, powinna być wykonana z transparentnego szkła. Aby nie zaburzyć przestrzeni, najlepiej zdecydować się na model bez brodzika