Łazienka w stylu japandi – komfort, prostota i subtelna elegancja
Styl japandi to jeden z najciekawszych trendów w aranżacji wnętrz. Swoją popularność zawdzięcza połączeniu tego, co najlepsze we wzornictwie i filozofii życia dwóch odległych, a jednocześnie komplementarnych społeczności – wyspiarskiej Japonii oraz krajów skandynawskich. Mimo znacznej odległości i różnic kulturowych, podobieństw jest zaskakująco wiele, a ich synteza przekłada się na oryginalną estetykę oraz sposób myślenia o tym, co prywatne i wspólne. Jak urządzić łazienkę w stylu japandi? Jaka wanna lub kabina prysznicowa powinna się w niej znaleźć, aby nie zaburzała minimalistycznej, a jednocześnie przyjaznej i eleganckiej przestrzeni?
Gdy mniej, znaczy więcej
To zdanie, które opisuje doskonale założenia stylu japandi – wyjątkowego związku opartego na wspólnych cechach związanych z podejściem do codziennych spraw oraz sposobem myślenia o organizacji i urządzeniu miejsca do życia. Na pochodzenie stylu wskazuje nazwa i chociaż więcej w niej Japonii niż Skandynawii, trudno rozstrzygnąć, jak rozkładają się poszczególne inspiracje. Największy wpływ na ukształtowanie stylu miały niewątpliwie japońska filozofia wabi-sabi oraz duńskie hygge i szwedzkie lagom. Ich esencja, czyli umiejętność dostrzegania piękna w niedoskonałościach i prostocie, życie w zgodzie z otoczeniem i naturą, zachowanie umiaru i maksymalna funkcjonalność połączona z przytulnością to cechy, które określają styl japandi.
W aranżacji wnętrz, niezależnie od pomieszczenia, królują naturalne materiały, takie jak drewno i kamień oraz stonowane kolory – biel, odcienie beżu, brązu i szarości. Wszystkie elementy wyposażenia mają swoje miejsce i określoną funkcję. Unika się przedmiotów, które nie mają żadnej wartości użytkowej, a dodatki ograniczone są do niezbędnego minimum. Przestrzeń powinna „oddychać”, być uporządkowana, wolna od chaosu, dobrze zorganizowana i komfortowa.
Najważniejsze elementy wyposażenia łazienki w stylu japandi
Aranżacja i wyposażenie łazienki w stylu japandi nie jest trudna, wymaga jednak zwrócenia uwagi na kilka kluczowych kwestii, które decydują o funkcjonalności i estetyce. Najlepiej zdecydować się na dwa stonowane i wzajemnie uzupełniające się kolory dominujące oraz jedną barwę dodatkową, która może stanowić subtelny kontrast widoczny w detalach. W dużym pomieszczeniu warto rozważyć położenie płytek o zróżnicowanej wielkości i fakturze przypominającej naturalny kamień. Proste, pozbawione ozdób meble łazienkowe powinny korespondować z jasnymi odcieniami ścian i nawiązywać do kolorów naturalnego drewna.
Najważniejszą rolę w każdej łazience odgrywa strefa kąpielowa, która powinna być zorganizowana tak, aby odpowiadała potrzebom wszystkich domowników. Jeśli dysponujemy przestrzenią o znacznym metrażu, w centralnym punkcie łazienki urządzonej w stylu japandi powinna znaleźć się wanna wolnostojąca. Prosta w formie i wolna od jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. W dużej łazience zaaranżowanej w japońsko-skandynawskim stylu jest również miejsce na natrysk. Najlepiej, jeśli będzie to komfortowa jedno- lub dwuściankowa kabina walk-in, którą można zainstalować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Otwarta konstrukcja, transparentne ścianki prysznicowe oraz brak brodzika nadają pomieszczeniu lekkości. W małych łazienkach kabina typu walk-in wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni.
Minimalistyczny charakter całości uzupełni doskonale umywalka wolnostojąca lub prosta szafka z umywalką nablatową. Na jasnej szafce w odcieniu naturalnego drewna z matowym blatem najlepiej prezentuje się umywalka w kolorze czarnym. Odrobina czerni to znakomity sposób na ciekawy kontrast i delikatne przełamanie jasnej kolorystyki łazienki w stylu japandi. Jeśli zdecydujemy się na czarną umywalkę, taki sam kolor powinny mieć również baterie łazienkowe.
Oświetlenie i dodatki, które mają znaczenie
Oświetlenie w łazience japandi powinno być miękkie, ciepłe i zbliżone do naturalnego. Oprócz światła głównego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie punktowe strefy kąpieli oraz okolic lustra. W większych łazienkach można ustawić proste lampy z matowymi kloszami, które pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i intymności.
Dodatki, mimo że nie odgrywają głównej roli, muszą być dobrane tak, aby harmonizowały estetycznie i kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia. Warto jednak pamiętać, aby zachować umiar. W stylu japandi nie ma miejsca na zbędne ozdoby. Wszelkie tekstylia powinny być wykonane z naturalnych materiałów i mieć stonowane kolory bez wyraźnych wzorów.
Lustro, które jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych, zgodnie z zasadami stylu musi mieć prostą formę i delikatną, pozbawioną zdobień ramę. Uporządkowany, geometryczny charakter pomieszczenia można przełamać, wybierając lustro bezramowe o asymetrycznym kształcie.
Zarówno w dużych, jak i małych łazienkach zaaranżowanych w stylu japandi warto zadbać o akcenty roślinne. Najlepiej zdecydować się na gatunki kwiatów, które radzą sobie doskonale w ciepłym i wilgotnym środowisku. Zamiokulkasy, paprocie, storczyki, bromelie lub zielistki w ceramicznych lub kamiennych donicach dodadzą wnętrzu życia i świeżości.