Kąpiel w wannie lub prysznic to czynności, które służą utrzymaniu idealnej higieny i są doskonałym sposobem na relaks oraz regenerację organizmu. Co zrobić, aby zwiększyć komfort korzystania z łazienki? Jak zadbać o wygodę i bezpieczeństwo osób starszych i niepełnosprawnych? Przed ostatecznym wyborem wanny lub kabiny prysznicowej warto rozważyć kilka kluczowych kwestii oraz zyskać wiedzę na temat warunków sprzyjających kąpielom w domowej łazience. 

Wanna czy kabina prysznicowa

To pytanie, które zadaje sobie większość osób remontujących lub urządzających łazienkę od podstaw. Bywa, że decyzja o wyborze determinowana jest wymiarami pomieszczenia. Dysponując małą przestrzenią, mamy co prawda nieco ograniczone pole manewru, nie oznacza to jednak rezygnacji z możliwości wyboru między wanną a kabiną. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możemy wybrać model dopasowany idealnie do wielkości łazienki i jej kształtu. Skupmy się jednak przede wszystkim na dwóch kryteriach – komforcie użytkowania i bezpieczeństwie. Zacznijmy od wanny i komfortu. Aspekty związane z bezpieczeństwem omówimy w dalszej części artykułu. 

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaki model wanny spełni nasze oczekiwania dotyczące nie tylko estetyki, ale także wygody. Na wannę powinny zdecydować się osoby, które preferują dłuższe kąpiele, relaksujące SPA i zabiegi pielęgnacyjne z dodatkiem ulubionych olejków i soli kąpielowych. Niezależnie od tego, czy będzie to wanna narożna, klasyczna czy może wanna z hydromasażem, warto zadbać o zwiększenie komfortu korzystania z kąpieli. Amatorom długich kąpieli polecamy przede wszystkim wygodny, lekki i wodoodporny zagłówek do wanny, który zapewnia odpowiednie wsparcie dla głowy i karku. Większość modeli zagłówków jest bardzo łatwa w montażu, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są uniwersalne. Niektóre zagłówki dedykowane są wannom konkretnych producentów. Jeśli zdecydujemy się na wannę z hydromasażem, wygodny zagłówek do wanny na przyssawki lub zagłówek przykręcany jest z reguły częścią całości. Komfort korzystania z kąpieli podnosi także bateria termostatyczna, która gwarantuje optymalną temperaturę wody. Dla osób wyjątkowo ciepłolubnych przydatnym akcesorium może okazać się podgrzewacz do wanny

Na wannę powinny zdecydować się przede wszystkim osoby zdrowe i sprawne. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się zazwyczaj kabina prysznicowa walk in, która nie posiada brodzika lub kabina dostosowana specjalnie do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością – z wygodnym i odpowiednio szerokim wejściem, minimalną listwą progową, możliwością złożenia drzwi i dużą przestrzenią użytkową. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z wanny i kabiny prysznicowej

Zarówno w przypadku wanny, jak i kabiny prysznicowej, bezpieczeństwo podczas korzystania z kąpieli lub prysznica to kwestia, której nie należy ignorować. Warto zadbać o kilka prostych i niedrogich rozwiązań, dzięki którym ograniczymy ryzyko jakiegokolwiek wypadku. Jednym z najlepszych pomysłów jest montaż uchwytów i poręczy, które zwiększają znacząco nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale także wygodę, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. Prawidłowo zamontowany uchwyt wannowy zapewnia stabilność przy siadaniu i wstawaniu oraz zapobiega niebezpiecznym poślizgom. 

Wybierając kabinę prysznicową, warto zdecydować się na model bez brodzika lub wybrać brodzik niski z antypoślizgową powierzchnią. Osobom, które mają problemy z utrzymaniem pozycji stojącej, warto zapewnić specjalny, lekki i wodoodporny taboret obrotowy z regulacją wysokości siedziska. W przypadku wanny pomocnym akcesorium jest wgłębna lub nawannowa ławeczka. Rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo korzystania z kąpieli, jest ogranicznik temperatury, który chroni przed zbyt gorącą wodą. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż baterii z termostatem, ogranicznik nie będzie konieczny. 

Cenne wskazówki

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wannę, czy na kabinę prysznicową, poziom komfortu i bezpieczeństwa zależy w dużym stopniu od kilku szczegółów związanych z aranżacją łazienki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oświetlenie, które powinno być wystarczająco jasne i rozmieszczone tak, aby zapewnić zarówno dobrą widoczność, jak i odpowiedni klimat. Dobrze zaprojektowane oświetlenie całego pomieszczenia ogranicza znacząco możliwość potknięcia się i upadku, a w przypadku łazienek o niewielkim metrażu pomaga powiększyć optycznie powierzchnię. Najlepiej sprawdza się światło neutralne, między 4 a 5 tysięcy Kelwinów. W strefie kąpielowej warto zamontować dodatkowo boczne lub punktowe oświetlenie dekoracyjne. 

Bezpieczeństwo korzystania z łazienki zwiększają także meble o zaokrąglonych narożnikach. Jeśli do łazienki mają dostęp małe dzieci, należy pamiętać, aby wszelkie środki czystości, kosmetyki oraz niebezpieczne przedmioty znajdowały się poza ich zasięgiem.