Kabina prysznicowa regulowana – sposób na idealne dopasowanie
Aranżacja łazienki bywa dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy układ jest nietypowy lub przestrzeń mocno ograniczona, a tym samym niezbyt ustawna. W takich sytuacjach kluczową kwestią okazuje się wybór kabiny prysznicowej z możliwością regulacji, czyli jak najlepszego dopasowania do krzywizny ścian czy też wnęk. Na czym to polega i na co zwrócić szczególną uwagę, aby kabina prysznicowa była w pełni funkcjonalna i idealnie szczelna? Dlaczego, niezależnie od wielkości łazienki, warto rozważyć wybór ścianki prysznicowej?
Zakres regulacji
Zakres regulacji kabiny prysznicowej to funkcja, która umożliwia większą elastyczność, a tym samym idealne dopasowanie podczas montażu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest niwelacja krzywizny ścian, która w niektórych przypadkach bywa całkiem duża. Korekcja różnicy między ścianką kabiny a powierzchnią, z którą ma styczność zapewnia nie tylko idealną szczelność, ale także lepszą stabilność konstrukcji. Szeroki zakres regulacji pozwala na precyzyjne dopasowanie szerokości kabiny, co eliminuje konieczność wprowadzania późniejszych, czasem kosztownych i czasochłonnych poprawek.
Warto pamiętać, że zdecydowana większość kabin prysznicowych, niezależnie od producenta, oferuje pewien zakres regulacji, jednak w przypadku standardowych modeli dotyczy to jedynie wyrównania pionu i wynosi zazwyczaj +- 1 cm. Pole manewru jest więc mocno ograniczone. W takim przypadku wymiary kabiny muszą być określone z dużą precyzją. Dużo większy zakres regulacji zapewniają zazwyczaj nowoczesne ścianki prysznicowe, które mogą być montowane zarówno do tradycyjnej kabiny z brodzikiem, jak i bezpośrednio na płytkach. Drugie rozwiązanie, czyli kabiny walk-in cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w łazienkach urządzonych w minimalistycznym lub loftowym stylu. Wymiary regulowane przez odległość między ściankami umożliwiają dostosowanie kabiny praktycznie do każdej, nawet bardzo małej przestrzeni. Co istotne, konstrukcję kabiny może tworzyć jedna lub dwie ścianki oddzielające baterię prysznicową od reszty łazienki.
Najczęstsze problemy z dopasowaniem kabiny
Montaż nowoczesnych kabin prysznicowych nie wydaje się zbyt skomplikowany, jednak zdarza się, że mimo instalacji wykonanej zgodnie z instrukcją nie wszystko działa tak, jak powinno. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów są nierówności ścian lub niedokładnie położone płytki. Dotyczy to zarówno łazienek w starym lub tanim budownictwie z okresu PRL-u, jak i pomieszczeń w nowych szeregowcach i apartamentowcach. W takich sytuacjach poprawny montaż tradycyjnej kabiny prysznicowej może okazać się utrudniony i czasochłonny. Niwelację nierówności między ścianą a kabiną ułatwiają wówczas odpowiednio dobrane profile poszerzające. Ich możliwości są jednak mocno ograniczone. Zazwyczaj jest to kilka centymetrów. Sposób regulacji zależy od rodzaju kabiny i determinowany jest obecnością lub brakiem profili.
Zdarza się, że między drzwiami kabiny przecieka woda lub przy otwieraniu i zamykaniu odczuwamy zbyt duży opór. Jeśli problem dotyczy standardowej kabiny z brodzikiem, należy sprawdzić poprawność instalacji drzwi. W niektórych przypadkach wiąże się to niestety z ponownym montażem. Większości wymienionych problemów można uniknąć, decydując się na montaż ścianki prysznicowej walk-in z dużym zakresem regulacji.
Kabina walki-in – funkcjonalność i estetyka
Wybór ścianki prysznicowej, niezależnie od tego, czy zostanie zamontowana na brodziku, czy bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym, ma wyjątkowe zalety funkcjonalne i estetyczne. Bezproblemowy montaż i duży zakres regulacji umożliwiają samodzielną instalację kabiny oraz idealne dopasowanie, a nowoczesny, minimalistyczny wygląd wpisuje się praktycznie w każdy styl aranżacji łazienki. W małych pomieszczeniach, w których liczy się jak najlepsze wykorzystanie każdego metra kwadratowego, kabinę walk-in można zainstalować nawet w niewielkiej wnęce, a przy okazji zyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. W większych łazienkach kabina może składać się z jednej ścianki ruchomej lub dwóch ścianek nieruchomych, dzięki którym staje się bardziej przestronna i komfortowa.
Dużym atutem ścianek prysznicowych jest komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwość utrzymania idealnej czystości. Zdecydowana większość ścianek jest wykonana z hartowanego szkła zabezpieczonego specjalną powłoką hydrofobową, która zapobiega osadzaniu się kamienia i nieestetycznych zacieków na powierzchni, a brak dodatkowych elementów i zakamarków ułatwia pielęgnację kabiny. Mimo powłoki należy pamiętać, aby po każdym prysznicu spłukać ewentualne resztki kosmetyków do kąpieli i usunąć pozostałości po wodzie za pomocą ściągaczki. Brak powłoki hydrofobowej wiąże się z koniecznością zabezpieczenia powierzchni specjalnym preparatem. Ich trwałość i skuteczność bywa jednak różna. Warto to wziąć pod uwagę i zdecydować się na kabinę z trwałą, niezmywalną powłoką, dzięki której będzie prezentować się nienagannie.