Łazienka to pomieszczenie, które powinno być nie tylko stylowe i estetyczne, ale także funkcjonalne i ergonomiczne. Zaprojektowane tak, aby było komfortowe i wyposażone w niezbędne, optymalnie dopasowane do liczby, wieku oraz potrzeb użytkowników akcesoria i meble łazienkowe. Jak sobie z tym poradzić i na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie popełnić błędów, które wpłyną na wygodę codziennego korzystania z łazienki?
Dlaczego warto mieć dobry plan
Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy, czego nie powinno zabraknąć w projekcie funkcjonalnej łazienki. Rzut 2D, czyli widok z góry, uwzględnia cały układ pomieszczenia i obejmuje takie elementy jak umiejscowienie kabiny prysznicowej i/lub wanny, umywalki, toalety i mebli z zachowaniem odległości gwarantujących wygodne użytkowanie. Dobry, dokładnie przemyślany plan pozwala ograniczyć improwizację i wykorzystać dostępną przestrzeń w efektywny, zgodny z zasadami ergonomii sposób. Właściwie rozmieszczone elementy wyposażenia ułatwiają codzienne korzystanie z łazienki i mają duży wpływ na jej wygląd. Niezależnie od stylu, w którym chcemy urządzić pomieszczenie, funkcjonalny układ decyduje w dużym stopniu o estetyce.
W niektórych przypadkach wielkość i układ pomieszczenia determinuje umiejscowienie kluczowych elementów wyposażenia, jednak bez szczegółowego planu zagospodarowania i przemyślanego podziału na strefy nawet najlepiej wyposażona i zaaranżowana łazienka może stać się niezbyt przyjazna i mało komfortowa. Dobrze przygotowany projekt pomoże obliczyć precyzyjnie ilość niezbędnych materiałów i ułatwi dobór optymalnego wyposażenia oraz mebli łazienkowych. Przy okazji planowania układu łazienki należy pamiętać o zaprojektowaniu optymalnego oświetlenia, uwzględniając wielkość i styl aranżacji oraz aspekty praktyczne i ekonomiczne. Równomierne i dostatecznie jasne oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów związanych z funkcjonalnością i komfortem korzystania z łazienki. W projekcie warto uwzględnić również ogrzewanie – rodzaj i lokalizację grzejnika.
Zrób to sam, czyli najważniejsze etapy projektowania funkcjonalnej łazienki
Właściwie wszystkie najważniejsze etapy projektowania można ogarnąć samemu, bez pomocy specjalistów. Pierwszy krok to dokładne wymiarowanie łazienki oraz określenie preferencji wszystkich użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i wymagań osób starszych lub niepełnosprawnych. W zależności od metrażu, usytuowania pomieszczenia oraz aranżacji całego mieszkania, warto rozważyć czy łazienka będzie mieć układ otwarty, czy zamknięty. Następny etap polega na zaplanowaniu miejsca na najważniejsze elementy wyposażenia każdej łazienki – kabiny i/lub wanny, miski WC oraz umywalki. Precyzyjne określenie ich lokalizacji ułatwia zaplanowanie miejsca na meble łazienkowe oraz niezbędne akcesoria. Szafki i półki należy ustawić lub powiesić tak, aby nie ograniczały przestrzeni i nie utrudniały swobodnego przemieszczania się.
Do zaprojektowania funkcjonalnego układu łazienki warto wykorzystać darmowe lub płatne programy, które można znaleźć bez kłopotu w Internecie. Dzięki prostej wizualizacji ograniczymy koszty związane z pracą profesjonalnego projektanta, a przy okazji sprawdzimy swoją kreatywność. Stopień zaawansowania programów jest bardzo zróżnicowany, ale nawet wersje darmowe oferują sporo możliwości, łącznie z wyborem stylu aranżacji oraz widoku 2 lub 3D. Najważniejsze elementy wyposażenia łazienki możemy „zwizualizować” za pomocą taśmy malarskiej, zaznaczając na podłodze ich umiejscowienie. To prosty i sprawdzony sposób na wstępne zaplanowanie dostępnej przestrzeni.
Szczegóły, które warto wziąć pod uwagę
W projektowaniu łazienki należy wziąć pod uwagę położenie pionu kanalizacyjnego, który determinuje w dużym stopniu umiejscowienie muszli klozetowej, umywalki oraz kabiny prysznicowej lub wanny. Warto pamiętać, aby odległość muszli WC od pionu była możliwie jak najmniejsza oraz pozbawiona zakrętów, które mogłyby utrudnić odprowadzanie nieczystości. Należy również zadbać o odpowiedni spadek i średnicę rur oraz przestrzeń wokół sedesu. Odległość od ściany powinna wynosić minimum 20 cm, po prawej i lewej stronie nie mniej niż 35-45 cm, a z przodu co najmniej 60 cm. Optymalne odległości umożliwią swobodne korzystanie z toalety. Ze względów higienicznych, pomiędzy muszlą klozetową a umywalką należy pozostawić minimum 30 cm odstępu. Jeśli planujemy instalację bidetu, warto dopilnować, aby znajdował się na wysokości 40-45 cm od podłogi.
Ważnym aspektem przy projektowaniu funkcjonalnej łazienki jest dopilnowanie odpowiedniej wysokość odpływu przyłączanych elementów wyposażenia. W przypadku kabin prysznicowych wlot odpływu znajduje się z reguły kilka cm nad podłogą. Wanny mają wlot na wysokości ok. 15 cm, a umywalki kilkudziesięciu.
Kabina prysznicowa lub wanna nie powinna być oddalona od pionu kanalizacyjnego więcej niż 3 metry. Należy pamiętać, że minimalny komfort zapewnia kabina prysznicowa 80 × 80, niezależnie od tego, w jakiej części łazienki zostanie zainstalowana. Do wygodnej kąpieli powinna wystarczyć standardowa wanna 170 × 75. Optymalna wysokość to 55-60 cm.