Jak wykonać prawidłową hydroizolację łazienki?

Hydroizolacja to jedna z najważniejszych kwestii związanych z urządzaniem lub remontem łazienki. Prawidłowo wykonana zapobiega przedostawaniu się wilgoci, chroni przed zalaniem sąsiadów oraz rozwojem grzybów i pleśni. Jest więc inwestycją, na której nie warto oszczędzać i pozwolić, by została niedokładnie lub źle zrealizowana. Staranne i fachowe wykonanie hydroizolacji sprawia, że nawet jeśli dojdzie do poważniejszej awarii, koszty usunięcia skutków nie będą dotkliwe. Jak się za nią zabrać i wykonać prawidłowo każdy etap prac? 

Izolacja wodochronna – kiedy, gdzie i dlaczego

Zabezpieczenie przed wilgocią wszystkich newralgicznych miejsc w łazience jest niezbędne z jednego istotnego powodu: żadna powierzchnia ceramiczna nie daje gwarancji pełnej wodoszczelności. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoka wilgotność, a niektóre obszary narażone są na bezpośredni kontakt z wodą. Są to tzw. strefy mokre, czyli podłoga, ściany przylegające do kabiny prysznicowej, wanny i umywalki, wszystkie miejsca styku podłogi ze ścianami i narożnikami oraz okolice przy otworach rur i odpływów. Szczególnej uwagi wymaga odpływ liniowy w kabinie prysznicowej. Hydroizolację wszystkich stref należy przeprowadzić na etapie wykańczania lub remontu łazienki. 

Brak odpowiedniej hydroizolacji w łazience może skutkować w przypadku awarii poważnymi problemami, których lepiej uniknąć ze względu na koszty i zachowanie dobrosąsiedzkich relacji. Najczęstsze niedogodności to przemakanie posadzki i/lub ścian. Woda, która przedostaje się przez nieszczelności, może spowodować zalanie mieszkania położonego niżej, a w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia struktury budynku. Nadmiar wilgoci sprzyja także rozwojowi pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ zarówno na estetykę, jak i zdrowie. Cena skutecznej hydroizolacji zależy od wielkości łazienki oraz jakości użytych produktów. Jeśli wykonamy ją samodzielnie, koszty będą niższe, jednak warto rozważyć zatrudnienie doświadczonego fachowca, który wykona wszystko zgodnie ze sztuką. 

Etapy prawidłowego wykonania hydroizolacji

Hydroizolację stref mokrych w łazience wykonuje się najczęściej za pomocą płynnych folii uszczelniających, które odznaczają się bardzo dobrą elastycznością i łatwą aplikacją. Dodatkowo stosuje się także elastyczne, wzmacniane tkaniną maty polimerowe, które układane są pod płytkami ceramicznymi. 

Pierwszy etap prac to przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być czysta, dokładnie osuszona i pozbawiona wszelkich ubytków lub nierówności. Jeśli zostaną wykryte, należy je wypełnić zaprawą wyrównującą. Krok drugi to gruntowanie oczyszczonej powierzchni za pomocą specjalnego preparatu, który odpowiada za lepszą przyczepność kolejnych warstw. Kolejny etap polega na nałożeniu w narożnikach oraz miejscach łączących podłogę za ścianami specjalnej taśmy uszczelniającej. Przedostatni krok to naniesienie za pomocą wałka lub pędzla warstwy hydroizolacji. Zaleca się, aby były to co najmniej dwie warstwy. Każdą warstwę należy nakładać równomiernie, zachowując po nałożeniu pierwszej kilkugodzinny odstęp (zgodnie z instrukcją producenta) – warstwa powinna przez ten czas wyschnąć. Po zakończeniu wszystkich prac warto przeprowadzić test szczelności hydroizolacji, a po 12, a najlepiej 24 godzinach można przejść do etapu układania płytek. 

Przed realizacją hydroizolacji warto zrobić w Internecie porządny przegląd dostępnych produktów i zdecydować się na wysokiej jakości materiały renomowanych producentów. Każdy etap prac wymaga dokładności, szczególnie przy zabezpieczaniu narożników i wszelkich połączeń oraz przestrzegania określonego przez producenta czasu potrzebnego na wyschnięcie poszczególnych warstw. Hydroizolacja nie powinna być wykonywana przy zbyt wysokiej wilgotności i niskiej temperaturze. 

Uszczelnienie odpływu liniowego

Niezależnie od wielkości łazienki, coraz większą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe walk-in z odpływem liniowym. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, jednak ze względu na swoją konstrukcję i funkcję źle zabezpieczony odpływ jest narażony na ryzyko wystąpienia ewentualnych przecieków. Jak wykonać prawidłową hydroizolację, jeśli zdecydujemy się na kabinę z odpływem liniowym? 

Do uszczelnienia wszystkich newralgicznych obszarów w kabinie z odpływem liniowym można wykorzystać zarówno folię w płynie, jak i zaprawy wodoszczelne lub specjalne masy polimerowe i bitumiczne. Najlepszą, rekomendowaną przez fachowców metodą jest hydroizolacja mineralna. 

Przed przystąpieniem do montażu odpływu należy dokładnie oczyścić, osuszyć i wyrównać podłoże. Należy przy tym pamiętać, że podłoże powinno być odpowiednio wypoziomowane – odpływ liniowy musi być usytuowany powyżej miejsca podłączenia przyłącza kanalizacyjnego. Skuteczne odprowadzanie wody możliwe jest tylko wówczas, gdy spadek jest skierowany w stronę odpływu. Po zamocowaniu odpływu zgodnie z instrukcją producenta, obszar wokół odpływu należy zagruntować, aby zwiększyć przyczepność hydroizolacji. Narożniki i miejsca styku odpływu z podłogą należy zabezpieczyć taśmą uszczelniającą, a następnie nałożyć w odpowiednim odstępie czasowym na całej powierzchni dwie warstwy hydroizolacji. Grubość obu warstw powinna wynosić ok. 1 cm.