Jak urządzić łazienkę w skandynawskim stylu?

Skandynawia fascynuje, zachwyca oraz inspiruje jakością i stylem życia. Prostym i umiarkowanym, a jednocześnie wygodnym. W zgodzie z naturą, bez zbędnych rzeczy i ze zdrowym, choć nieco chłodnym dystansem do rzeczywistości i codziennych spraw. To specyficzne podejście widać nie tylko na zewnątrz, ale także w skandynawskich domach. Urządzonych zazwyczaj dość skromnie, ale gustownie i funkcjonalnie. Czym charakteryzuje się ten specyficzny styl? Co zrobić, aby oddać jego charakter w domowej przestrzeni? Proponujemy zacząć od łazienki. Aranżacja pomieszczenia w skandynawskim stylu sprawi, że poczujemy namiastkę północnego klimatu, niezależnie od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy. 

Najważniejsze cechy skandynawskiego stylu

Pierwsze wzmianki na temat skandynawskiego stylu pojawiły się w 1914 roku, kiedy to duński Selskabet for Dekorativ Kunst opublikował magazyn Skønvirke, co można przetłumaczyć jako „Praca pełna wdzięku”. Tytuł publikacji został wykorzystany do określenia nowego duńskiego stylu sztuki i rzemiosła, który miał być odpowiedzią na modernistyczną secesję. Tzw. „złoty wiek skandynawskiego designu” rozpoczął się na dobre w latach 30. XX wieku dzięki takim projektantom, jak Alvar Aalto, Borge Mogensen czy też Maija Isola, którzy przyczynili się do wypracowania charakterystycznych cech stylu. Poza granicami półwyspu skandynawskie wzornictwo zaistniało m.in. dzięki zorganizowanej w 1954 roku w Brooklyn Museum wystawie „Design in Scandinavia”. 

Prostota, ergonomia i funkcjonalność oraz inspiracja tradycyjnym rzemiosłem i naturą przejawia się nie tylko w północnoeuropejskim designie, ale także w sposobie aranżacji wnętrz. Skandynawskie mieszkania i domy są przestrzenne, jasne i wyposażone tylko w to, co jest naprawdę niezbędne do wygodnego życia. Wynika to zarówno z pragmatycznego podejścia, jak i specyficznej filozofii szczęścia, która mimo pewnych różnic, wyrażana jest w podobny sposób w każdym skandynawskim kraju. Niezależnie od tego, czy jest to słynne duńskie hygge, czy szwedzkie lagom lub fińskie sisu, przepis na szczęśliwe życie opiera się na umiarze, poczuciu bezpieczeństwa i silnej więzi z naturą. Jak ma się to wszystko do wystroju współczesnej łazienki? Przyjrzyjmy się po kolei najważniejszym elementom decydującym o skandynawskim stylu. 

Łazienka po skandynawsku

W skandynawskiej łazience nie ma miejsca na stylową czerń i jaskrawe barwy. Dominują jasne, stonowane kolory ścian i płytek, takie jak biel, odcienie szarości i beże, które rozświetlają przestrzeń oraz sprawiają, że łazienka wydaje się optycznie większa i bardziej przytulna. W jasnych barwach utrzymane są również meble łazienkowe. Wykonane są najczęściej z drewna i charakteryzują się prostymi, geometrycznymi formami bez zbędnych ozdobników. Warto jednak pamiętać, aby wszystkie elementy umeblowania były wykończone w sposób zapewniający dobrą odporność na działanie wilgoci.

Dodatkowe, funkcjonalne, a jednocześnie dekoracyjne wyposażenie łazienki, takie jak kosz na bieliznę czy też pojemniki na kosmetyki kąpielowe powinny być również wyprodukowane z naturalnych materiałów – wikliny lub drewna. Jasne, dominujące barwy można nieco przełamać, decydując się na czarne baterie łazienkowe i niezbędne akcesoria, takie jak dozownik do mydła i uchwyty na ręczniki. Odrobina czerni w jasnej łazience tworzy ciekawy, ponadczasowy kontrast. W większych łazienkach nie może zabraknąć akcentów roślinnych, które wnoszą powiew świeżości i wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jeśli to możliwe, w skandynawskiej łazience powinno być jak najwięcej naturalnego światła. W domach jednorodzinnych nie ma z tym zazwyczaj problemu – okno w łazience jest popularnym rozwiązaniem. W przypadku mieszkań można o tym jedynie pomarzyć. Należy więc zadbać o dobrze zaprojektowane oświetlenie, które powinno być zbliżone w największym stopniu do światła dziennego. Oprócz oświetlenia punktowego skandynawski klimat zapewnią odpowiednio dobrany, minimalistyczny plafon sufitowy oraz kinkiet zainstalowany nad dużym, okrągłym lub owalnym lustrem w skromnej ramie. 

Strefa kąpielowa w skandynawskim stylu

Aranżacja strefy kąpielowej w stylu skandynawskim wymaga zwrócenia uwagi zarówno na estetykę, jak i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Niezależnie od wymiarów łazienki warto znaleźć jak najlepszą równowagę między poszczególnymi strefami funkcjonalnymi łazienki i pamiętać, aby kierować się minimalizmem. Przepych, zbyt duża wanna oraz nieergonomiczne rozwiązania to najwięksi wrogowie skandynawskiego stylu.

W małej łazience sprawdzi się najlepiej prosta kabina prysznicowa typu walk-in bez ozdobnych, widocznych szprosów. Transparentne ścianki nie pomniejszają optycznie przestrzeni, brak brodzika ułatwia korzystanie z prysznica, podnosi poziom bezpieczeństwa i wpływa pozytywnie na estetykę całego pomieszczenia, a możliwości dopasowania wymiaru kabiny do przestrzeni, którą dysponujemy, sprawia, że jest to rozwiązanie uniwersalne. Modele z pojedynczą ścianką prysznicową zmieszczą się w każdej, nawet najmniejszej łazience.

W dużych, przestronnych łazienkach oprócz większej kabiny z dwiema ściankami znajduje się zazwyczaj wanna wolnostojąca. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę, aby forma była jak najprostsza. Wanny z elementami dekoracyjnymi, na ozdobnych nóżkach odnajdą się jedynie w stylu retro, z którym skandynawska aranżacja łazienki ma niewiele wspólnego.