Jak pozbyć się kamienia z baterii łazienkowych?

Kamienny osad to problem, z którym mamy do czynienia w zdecydowanej większości łazienek. Poza tym, że wygląda nieestetycznie, ma negatywny wpływ na efektywność i żywotność baterii łazienkowych, szczególnie gdy dojdzie do jego nagromadzenia. Skąd bierze się kamień i jak skutecznie sobie z nim radzić? Poznajmy domowe i profesjonalne sposoby na pozbycie się osadu z baterii. 

Zbyt twarda woda

Najprościej rzecz ujmując, kamień powstaje wówczas, gdy z kranów leci tzw. twarda woda. Mimo że korzystanie z takiej wody nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem, po jej podgrzaniu dochodzi do reakcji, w wyniku której wodorowęglany wapnia i magnezu wytrącają się, tworząc osad. Im jest ich więcej, tym twardość wody jest wyższa. Poziom twardości można zmierzyć za pomocą prostego testera kropelkowego. Warto to zrobić, jeśli rozważamy np. inwestycję w zmiękczacz wody. Baterie łazienkowe zyskają wówczas dodatkową ochronę przed kamieniem. Bardzo twarda woda, poza tym, że sprzyja osadzaniu się kamienia na bateriach, zmniejsza efektywność detergentów i sprawia, że mydło oraz płyny do mycia włosów i ciała słabiej się pienią.

Kamień nie wybiera i osadza się na wszystkich typach baterii, jednak niektóre z nich ze względu na swoją konstrukcję i materiały, z których są wykonane, narażone są na jego obecność nieco bardziej. Kamienny osad gromadzi się przede wszystkim w okolicach uchwytów, na styku baterii z umywalką lub wanną oraz na uszczelkach i perlatorze. Zapycha także otwory w słuchawkach prysznicowych i deszczownicy. Gdy konstrukcja baterii jest stosunkowo prosta (np. jednouchwytowa bateria umywalkowa lub nieskomplikowana bateria wannowa), usunięcie kamienia staje się łatwiejsze. Wybierając baterię łazienkową, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół, jakim jest głowica i zdecydować się na model z głowicą ceramiczną. W porównaniu z głowicą uszczelkową charakteryzuje się nie tylko mniejszą awaryjnością, ale także większą odpornością na osadzanie się kamienia. 

Domowe i profesjonalne sposoby na usunięcie kamienia z baterii łazienkowych

Zanim skorzystamy z profesjonalnych środków do usuwania kamienia z baterii, warto dać szansę tanim i ekologicznym sposobom na pozbycie się nieestetycznych osadów. Należy przy tym pamiętać, aby niezależnie od wybranej metody unikać intensywnego szorowania baterii twardą szczotką lub jakimkolwiek proszkiem z drobnymi cząsteczkami ściernymi. Łatwo wówczas o trwałe zarysowanie powierzchni. 

Jednym z najtańszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kamiennego osadu jest użycie octu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1. Nasączoną ściereczką owijamy zakamienione miejsca baterii, a po upływie 30-60 minut wszystko dokładnie spłukujemy, wycieramy do sucha i polerujemy. Jeśli osadów jest sporo, warto, aby roztwór popracował nad nimi dłużej – nawet przez całą noc. Zamiast wody można użyć równie dobrze mydła w płynie. Skuteczność takiego roztworu jest zbliżona, a zapach octu nie jest tak intensywny. 

Równie skuteczny okazuje się sok z cytryny. Najprostszym sposobem jest wtarcie w zakamienione miejsca soku z połówki świeżego owocu. Po rozpuszczeniu osadu postępujemy z baterią tak, jak w przypadku roztworu wody z octem. 

Zarówno ocet, jak i sok z cytryny sprawdzają się doskonale do oczyszczenia zakamienionego napowietrzacza. Wystarczy go wykręcić (w niektórych modelach baterii do demontażu perlatora niezbędny jest specjalny klucz), dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i umieścić na 15-30 minut w roztworze. Resztki zanieczyszczeń można usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki. Wypłukany i wytarty do sucha napowietrzacz montujemy w wylewce i upewniamy się, czy zrobiliśmy to prawidłowo. 

Jeśli proste, domowe sposoby nie okażą się efektywne, pozostaje skorzystać z profesjonalnych, ale mniej ekologicznych środków do usuwania kamienia z baterii łazienkowych. Najlepiej sięgnąć wówczas po preparaty rekomendowane przez producenta konkretnego modelu baterii. Są to zazwyczaj środki chemiczne zawierające silne kwasy lub nowoczesne, bardziej przyjazne dla środowiska i użytkownika preparaty bazujące na aktywnych enzymach rozpuszczających wapienne osady. Odkamienianie baterii za pomocą profesjonalnych środków należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta. 

Jak zabezpieczyć baterie przed osadem kamiennym?

Kamienia ciężko uniknąć, ale można mu utrudnić życie w dwojaki sposób. Pierwszy to regularne czyszczenie za pomocą delikatnych środków i miękkiej ściereczki lub myjki parowej oraz dokładne wycieranie baterii po każdym skorzystaniu z umywalki, wanny lub prysznica. Drugi sposób polega na naniesieniu specjalnego impregnatu, który zabezpiecza baterie łazienkowe przed kamieniem i osadami z mydła, co przydaje się szczególnie w przypadku baterii prysznicowych, które mają regularny kontakt z szamponem i płynem do kąpieli. Po aplikacji środka powstaje na powierzchniach metalowych lub chromowanych niewidoczna powłoka hydrofobowa, która zabezpiecza baterię przed niekorzystnym działaniem wody oraz eliminuje osadzanie się zanieczyszczeń.