Pobudzający i orzeźwiający o poranku lub relaksujący i rozgrzewający wieczorową porą. Prysznic to jeden z tych rytuałów, który sprawia, że kabiny prysznicowe kojarzą się z chwilą zmysłowej przyjemności i są elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. A ponieważ pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale także estetyczną, wymagają systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Zaniedbana kabina nie zachęca do korzystania i może stać się siedliskiem zagrażających zdrowiu bakterii i grzybów, a odzyskanie pierwotnego blasku bywa dość trudne. Co zrobić, aby czyszczenie kabiny nie sprawiało problemów i jak zapewnić jej nienaganny wygląd? 

Szczegóły, które robią różnicę


Wybór kabiny prysznicowej zależy od wielu czynników, takich jak preferencje estetyczne, wymiary, kształt czy też sposób otwierania. Jednak niezależnie od tego, na jaki model zdecydujemy się ostatecznie, warto zawrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mają istotny wpływ na utrzymanie czystości. 

Największym utrapieniem kabin prysznicowych są zacieki, które mogą zamienić się z czasem w wapienny, trudny do usunięcia osad. Szkło narażone jest wówczas na korozję, a kabina wygląda nieestetycznie. Jak temu zaradzić? Jednym z najlepszych sposobów na znaczne ograniczenie ryzyka powstawania zacieków jest wybór kabiny z szybami o właściwościach hydrofobowych, np. z polimerową warstwą ochronną EasyClean czy też powłoką uszlachetniającą Active Shields. Cząsteczki wody na zabezpieczonej powierzchni spływają swobodnie, dzięki czemu szkło zyskuje skuteczną ochronę przed tworzeniem się osadów z twardej wody i pozostałości po kosmetykach. Po kąpieli wystarczy spłukać powierzchnię ciepłą wodą, a utrzymanie czystości sprowadza się do wytarcia szyby miękką, wilgotną ściereczką. 

Warto jednak pamiętać, że większość warstw nanoszonych po procesie hartowania szkła na zimno należy co parę miesięcy odświeżyć za pomocą specjalnego środka zapewniającego zachowanie hydrofobowych właściwości. Powłoki nanoszone na gorąco lub na etapie produkcji szkła nie wymagają odświeżania, jednak kabiny z tego typu powierzchniami są znacznie droższe. Jeśli zdecydujemy się na model kabiny z brodzikiem, warto wybrać wersję wykonaną z materiału, który charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wilgoci oraz rozwój grzybów i pleśni. Najlepiej sprawdzają się brodziki akrylowe lub nieco droższe brodziki wykonane z konglomeratu marmurowego. 

Konstrukcja kabiny a czyszczenie


Łatwość czyszczenia i pielęgnacji kabiny prysznicowej zależy również w dużym stopniu od jej konstrukcji. Należy wziąć pod uwagę fakt, że im więcej zakamarków, zdobień i detali, tym większa trudność zachowania idealnej higieny. Przy wyborze kabiny warto przyjrzeć się więc dokładnie uchwytom, zawiasom i uszczelkom. Drzwi prysznicowe powinny mieć zawiasy zlicowane z taflą szkła, a uszczelki nie powinny utrudniać demontażu w przypadku konieczności usunięcia zabrudzeń lub wymiany na nowe. Warto również sprawdzić, czy drzwi wyposażone są w mechanizm umożliwiający ich wypięcie. Dokładne umycie trudno dostępnych miejsc jest wówczas bezproblemowe. Najmniej kłopotów z utrzymaniem czystości sprawiają z pewnością kabiny prysznicowe walk in, które wyróżniają się prostą, otwartą konstrukcją bez dodatkowych elementów i brodzika. Ograniczenie detali do niezbędnego minimum ułatwia czyszczenie kabiny bez dużego wysiłku i straty cennego czasu, a ascetyczny design docenią zwolennicy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji, niezależnie od wielkości łazienki. 

Profesjonalne i domowe sposoby czyszczenia i pielęgnacji kabin prysznicowych


Nawet jeśli zdecydujemy się na kabinę, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wiedzieć, co zrobić, gdy z jakiegoś powodu zapomnimy o systematycznym czyszczeniu i na szybach pojawią się widoczne zacieki lub większe zabrudzenia. W przypadku kabin ze szkłem pokrytym powłoką hydrofobową należy pamiętać, aby nie używać do czyszczenia agresywnej chemii, druciaków i twardych gąbek. Owszem, być może osiągniemy zadowalający efekt, ale przy okazji uszkodzimy powłokę, która straci swoje ochronne właściwości. Warto więc mieć pod ręką dedykowany, zalecany przez producenta preparat lub zastosować łagodny środek czyszczący, np. płyn do mycia naczyń lub preparat do szyb.

Domowe, ekologiczne sposoby na wyczyszczenie zabrudzonych powierzchni i armatury w kabinie prysznicowej to m.in. mikstura octu i wody lub pasta z sody oczyszczonej. Obie rozprawią się skutecznie zarówno z osadami wapiennymi, jak i zaschniętym mydłem. Dobrą alternatywą dla octu i sody jest sok z cytryny, który poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i osadami tłuszczu, a przy okazji odświeży kabinę. Do czyszczenia najlepiej używać ściereczek z mikrofibry lub miękkiej gąbki. Po usunięciu zabrudzeń spłukać powierzchnię wodą. 

Czystość to nie wszystko


Systematyczne czyszczenie kabiny pomaga pozbyć się nie tylko wszelkich zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. Ich źródłem bywa często niedokładnie lub zbyt rzadko czyszczony odpływ. Skutecznym sposobem na pozbycie się resztek kosmetyków i włosów jest użycie roztworu sody i octu spirytusowego. Jeśli to nie pomoże, należy sięgnąć po profesjonalne środki do udrażniania rur lub skorzystać z pomocy fachowca. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie zawsze wynika z naszego zaniedbania.

Dobrym pomysłem na odświeżenie kabiny jest dodanie do wody kilku kropel naturalnego olejku eterycznego, który zapewni pożądany zapach. Niektóre olejki wykazują dodatkowo działanie bakteriobójcze. W utrzymaniu przyjemnego lub neutralnego zapachu oraz ograniczeniu nadmiernej wilgoci pomaga również wietrzenie kabiny i łazienki po każdym prysznicu.