Jacuzzi ogrodowe – przyjemność, która nie kosztuje wiele

Jacuzzi ogrodowe to urządzenie, na które warto zdecydować się z kilku powodów. Mimo że jeszcze do niedawna kojarzyło się z luksusem i znacznym wydatkiem, bywa dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie, za którą oferuje wyjątkowe doznania i korzyści. Na co zwrócić uwagę przy wyborze outdoorowej wanny z hydromasażem i jak dbać o jacuzzi, aby zachowało swoją funkcjonalność i nienaganną estetykę przez kilka lub kilkanaście sezonów? 

Od hydroterapii do relaksu na świeżym powietrzu

Swoją nazwę jacuzzi zawdzięcza nazwisku rodziny włoskich imigrantów z Berkeley w Kalifornii, a właściwie jednemu z siedmiu braci, Candido, a także kolejnemu członkowi familii Royowi – przedstawicielowi trzeciego pokolenia Jacuzzich. Pierwszy z nich wynalazł w 1948 roku przenośną pompę do hydroterapii dla syna cierpiącego na reumatoidalne zapalenie stawów, a drugi rozwinął i opatentował pomysł, dzięki czemu w 1968 roku pojawiły się w sprzedaży pierwsze wanny z hydromasażem przeznaczone głównie do celów relaksacyjnych. Jednak ze względu na wysoką cenę i ograniczoną dostępność, korzystały z nich początkowo przede wszystkim hollywoodzkie gwiazdy. Z czasem na rynku pojawiły się bardziej przystępne cenowo modele rodzinne oraz jacuzzi ogrodowe, które zaczęły zyskiwać stopniowo coraz większą popularność, a nazwa jacuzzi stała się powszechnie przyjętym określeniem wanien z hydromasażem. 

Jacuzzi w przydomowych ogrodzie to doskonały sposób na zorganizowanie SPA na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jacuzzi całoroczne, czy sezonowe jacuzzi dmuchane, korzyści są praktycznie takie same. Warto jednak pamiętać, że jacuzzi całoroczne wiąże się ze znacznie większym wydatkiem i wymaga utwardzonej powierzchni oraz dostępu do instalacji elektrycznej i wodnej. Jeśli preferujesz więc relaksujący hydromasaż w sezonie letnim, w otoczeniu soczystej zieleni, odpowiednio dobrany model dmuchanego jacuzzi odegra doskonale swoją rolę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z dmuchanego SPA w chłodniejszych miesiącach. 

Korzyści dla ciała i ducha

Kąpiel w ogrodowym jacuzzi to coś więcej niż chwila przyjemności. Ciepła woda w połączeniu z hydromasażem działa rozluźniająco na napięte mięśnie i pomaga złagodzić bóle stawów. Poprawia krążenie krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie i szybszą regenerację po pracy fizycznej, intensywnym treningu lub w trakcie rehabilitacji po zabiegach. Już po kilku minutach kąpieli w jacuzzi obniża się wyraźnie poziom stresu, a samopoczucie staje się znacznie lepsze. 

Inne zauważalne korzyści to poprawa kondycji skóry oraz jakości snu. Czas spędzony w wygodnym jacuzzi w cieniu drzew lub pod gwiaździstym niebem pomaga osiągnąć stan głębokiej relaksacji. Jeśli po wyciszającej sesji ograniczysz kontakt z urządzeniami emitującymi światło niebieskie, sen stanie się głębszy i bardziej regenerujący. 

Dużą zaletą jacuzzi ogrodowego jest funkcja towarzyska. Wspólny relaks i integracja w wodzie z hydromasażem to znakomity sposób na wzmocnienie więzi z rodziną lub przyjaciółmi oraz idealne miejsce na romantyczny czas dla dwojga. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią, sprzyjającą intymności atmosferę, a pogoda nie spłata figla. 

Jak wybrać idealne jacuzzi ogrodowe 

Wybór ogrodowego jacuzzi może wydawać się prosty, jednak przed ostateczną decyzją warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które decydują o komforcie użytkowania. 

Mimo że dmuchane SPA nie musi być przypisane do jednego konkretnego miejsca, zadbaj, aby podłoże było zawsze równe i stabilne. Wybierz taką część ogrodu, która będzie niewidoczna dla ciekawskich i zapewni maksimum prywatności. Zastanów się, ile osób będzie korzystać z jacuzzi. Wymiary i pojemność ogrodowej wanny to kluczowe kwestie decydujące o wygodzie. Sprawdź, co znajduje się w zestawie i zwróć uwagę na funkcje, które oferuje panel sterowania. Przekonaj się, czy grzałka zapewnia odpowiednią wydajność i optymalną temperaturę (w sezonie letnim powinna mieścić się w zakresie 30-40°C) oraz upewnij się, że filtracja wody odbywa się automatycznie, a podłoże jest dobrze izolowane. Jeśli chcesz zyskać pewność, że hydromasaż będzie przyjemny i efektywny, zdecyduj się na jacuzzi Avenli. Opatentowana technologia Air Jet Bubbles to 360-stopniowy system dysz, który wykorzystuje naprzemienny strumień powietrza gwarantujący zrównoważone działanie. 

Pielęgnacja jacuzzi ogrodowego

Każde jacuzzi ogrodowe wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsza kwestia to dbałość o wodę, która powinna być kontrolowana pod kątem poziomu pH, regularnie wymieniana i dezynfekowana. Pozwoli to zapobiec rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Jacuzzi najlepiej ustawić tak, aby ograniczyć możliwość dostania się do wewnątrz liści z drzew. Filtry należy czyścić lub wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. 

Gdy jacuzzi nie jest używane, a znajduje się w ogrodzie lub na tarasie i jest wypełnione wodą, musi być zabezpieczone pokrywą ochronną, która znajduje się w zestawie. Im mniej zanieczyszczeń, tym mniejszy kłopot z koniecznością zbyt częstej wymiany wody. Warto o tym pamiętać, aby nie marnować jej bez potrzeby. Zarówno przed, jak i po użyciu jacuzzi wskazane jest dokładne umycie wnętrza odpowiednimi detergentami i dokładne wypłukanie pozostałości. Po opróżnieniu wanny z wody przed złożeniem jacuzzi powinno być idealnie suche i przechowywane tak, jak zaleca producent.