Czym jest sauna infrared i jak z niej korzystać
Sauna kojarzy się powszechnie ze zdrowym relaksem. Niezależnie od tego, czy jest to sauna sucha, czy parowa, korzyści wynikające z przebywania w pomieszczeniu, w którym panuje bardzo wysoka temperatura i optymalna wilgotność są ewidentne. Czy tak samo jest w przypadku sauny infrared – nowoczesnej alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań? Na czym polega jej działanie, komu służy najlepiej i jakie korzyści oferuje?
Tradycja vs nowoczesność
Z tradycyjną sauną fińską infrared łączy właściwie tylko część nazwy i drewniana konstrukcja. Zasada działania jest zupełnie inna. W klasycznej saunie fińskiej lub rosyjskiej bani wysoka temperatura uzyskiwana jest za pomocą rozgrzanych do kilkuset stopni Celsjusza kamieni, a pożądaną wilgotność i parę uzyskuje się poprzez polewanie kamieni wodą. Temperatura może osiągać nawet 100°C.
W saunie infrared elementem grzewczym są kwarcowe promienniki ciepła emitujące promieniowanie podczerwone, które wnikają bezpośrednio w skórę oraz tkankę podskórną i mięśniową, rozgrzewając ciało bez podnoszenia temperatury wewnątrz pomieszczenia. Sauna infrared działa więc łagodniej, a jednocześnie skuteczniej. Dla osób, u których mocno rozgrzane powietrze wywołuje dyskomfort lub nie mogą korzystać z tradycyjnego saunowania ze względów zdrowotnych, to jedna z największych zalet takiego rozwiązania. Temperatura wewnątrz kabiny waha się zazwyczaj między 40 a 60°C, co czyni ją zdecydowanie bardziej komfortową dla osób starszych lub rozpoczynających swoją przygodę z saunowaniem.
Bezpieczna termoterapia
Sauna infrared ma unikalne cechy, dzięki którym zyskuje coraz większą i oddaną grupę zwolenników. Połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli relaks i bezpieczna termoterapia, to największe zalety, które oferuje sauna na podczerwień. Wypoczywając, regenerujemy organizm, a przy okazji zyskujemy liczne korzyści zdrowotne. Sauna infrared wspiera leczenie chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych i skórnych, takich jak łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz przewlekłe egzemy. Łagodzi nerwobóle, zmniejsza napięcie nerwowe i obniża poziom stresu. Wspomaga walkę z cellulitem, ma pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego i poprawia przemianę materii, a nastrój po wyjściu z kabiny jest wyraźnie lepszy. Spokój i przyjemna atmosfera sprzyjają głębokiemu odprężeniu.
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z regularnych sesji w saunie infrared jest detoksykacja organizmu. Mimo niższej temperatury niż w tradycyjnej saunie promieniowanie podczerwone działa efektywniej i pomaga wypocić wszelkie szkodliwe substancje szybciej. Wyraźne korzyści mogą odczuć również sportowcy i osoby aktywnie fizycznie. Sauna infrared łagodzi bóle mięśniowe, przyspiesza regenerację przeciążonych stawów i pomaga wrócić do pełnej sprawności po zawodach lub intensywnym treningu.
Z termoterapii w kabinie na podczerwień nie mogą korzystać jednak wszyscy. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, osoby zmagające się z niewydolnością układu krążenia, chorobami i infekcjami skórnymi oraz epilepsją, hemofilią i neuropatią cukrzycową. Korzystanie z sauny infrared jest niewskazane w przypadku posiadania rozrusznika serca lub pompy insulinowej oraz w trakcie przyjmowania leków psychotropowych. Wszelkie wątpliwości należy omówić z lekarzem.
Jak korzystać z sauny infrared
Choć sauna infrared przypomina tradycyjną saunę, sposób działania wiąże się z nieco innymi zasadami korzystania z tego, co oferuje. Aby osiągnąć najlepsze efekty i nie narazić się ewentualne skutki uboczne, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów i stosować się do zaleceń producenta.
Przed rozpoczęciem sesji warto powstrzymać się od spożywania obfitych posiłków i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Mimo że temperatura panująca wewnątrz kabiny nie jest bardzo wysoka, proces pocenia się jest intensywny. Uzupełnienie płynów zarówno przed, jak i po wizycie w saunie pozwala utrzymać równowagę elektrolitową. Najlepiej, jeśli będzie to woda o wysokiej zawartości minerałów. Warto również sięgnąć również po wodę kokosową, która jest doskonałym źródłem sodu i potasu. Spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci jest wysoce niewskazane.
Zanim zaczniemy saunowanie, należy wziąć prysznic, zmyć pozostałości makijażu i dokładnie osuszyć ciało. Do kabiny wchodzimy bez jakiejkolwiek biżuterii i klapek; jedynym akcesorium powinny być dwa różnej wielkości ręczniki. Jeśli preferujemy relaks przy odprężającej muzyce, warto zdecydować się na model sauny wyposażonej w głośniki oraz moduł Bluetooth i/lub radio.
Pierwsze sesje w saunie na podczerwień nie powinny być zbyt długie. Na początek wystarczy 10-15 minut. Optymalny czas korzystania z kabiny infrared wynosi 30 minut. Ilość sesji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, nie powinno ich być jednak więcej niż 3-5 tygodniowo. W przypadku dużego dyskomfortu lub wyraźnego pogorszenia samopoczucia, sesję należy przerwać. Po wyjściu z kabiny warto wziąć chłodny lub letni prysznic, który pomoże usunąć resztki potu oraz schłodzić rozgrzane ciało. Przed powrotem do aktywności należy dać sobie chwilę na odpoczynek i spokojną kontemplację przebiegu sesji.