Czy warto zdecydować się na okap wyspowy?

Okap kuchenny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia AGD każdego domu. Wybór odpowiedniego modelu, choć wydaje się prosty, bywa często problematyczny. Jednak w przypadku, gdy centralne miejsce w kuchni zajmuje wyspa z płytą indukcyjną lub gazową, sprawa jest prosta, a wybór oczywisty – jesteśmy skazani na okap wyspowy. Na jakiej zasadzie działa i czym się wyróżnia? Jaki model sprawi, że kuchnia stanie się bardziej oryginalna? 

Jak działa okap kuchenny?

Podstawowym zadaniem każdego okapu kuchennego, niezależnie od rodzaju i sposobu montażu, jest skuteczne odprowadzanie lub oczyszczanie oparów i zapachów powstających podczas obróbki termicznej przygotowywanych potraw. Ze względu na sposób działania dzielą się na wyciągi i pochłaniacze lub urządzenia łączące obie funkcje. Mogą pracować wówczas w obiegu otwartym, gdzie powietrze wyprowadzane jest do kanału wentylacyjnego lub zamkniętym, w którym oczyszczone z zapachu, wilgoci i tłuszczu powietrze zwracane jest do kuchni. W drugim przypadku konieczne jest wyposażenie okapu w filtr węglowy, który należy wymieniać co parę miesięcy.

Ze względu na sposób montażu można wyróżnić kilka rodzajów okapów kuchennych:

  • okapy kominowe montowane tuż przy ścianie nad kuchenką,
  • okapy podszafkowe instalowane również przy ścianie, ale pod szafką kuchenną,
  • okapy wyspowe montowane nad wyspą,
  • okapy teleskopowe wysuwane z szafki kuchennej, 
  • okapy blatowe montowane w blacie,
  • okapy narożne instalowane w narożniku kuchni. 

Okapy wyspowe, którym przyjrzymy się dziś bliżej, cieszą się dużym zainteresowaniem z jednego, prostego powodu: wyspy kuchenne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w przestronnych mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest zazwyczaj z salonem. Sprawdźmy, czy faktycznie jest to urządzenie warte uwagi oraz swojej ceny. 

Najważniejsze zalety okapów wyspowych

Okapy wyspowe posiadają wiele niewątpliwych, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych zalet. Niezależnie od tego, czy jest to okap montowany bezpośrednio do sufitu, czy okap wiszący, przyciąga uwagę niebanalnym designem i jest zazwyczaj jednym z kluczowych elementów aranżacji pomieszczenia z wyspą kuchenną. Dużą zaletą nowoczesnych okapów wyspowych jest regulowana elektronicznie wydajność i cicha praca oraz możliwość działania w dwóch trybach – jako wyciąg lub pochłaniacz. Centralne usytuowanie i energooszczędne, zazwyczaj ledowe oświetlenie zapewnia dobrą widoczność całej wyspy, dzięki czemu może być jedynym źródłem światła w czasie przygotowywania posiłków, a przy okazji pomaga stworzyć przyjemny nastrój w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na okap wiszący, mamy do dyspozycji jedynie tryb pracy pochłaniacza. W większości przypadków nie oznacza to na szczęście gorszej wydajności. Niektóre modele, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i odpowiedniej mocy silnika zapewniają bardzo efektywne filtrowanie powietrza. Plusem podwieszanych okapów jest możliwość regulacji wysokości. 

Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze okapu wyspowego warto przyjrzeć się dokładnie parametrom i dodatkowym funkcjom urządzenia. Najważniejsza jest wydajność, czyli ilość powietrza (wyrażana w m3), jaką okap może oczyścić w ciągu godziny. Przyjmuje się, że optymalna wydajność powinna umożliwić co najmniej sześciokrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Najprościej rzecz ujmując, wybór efektywnego okapu wyspowego determinowany jest kubaturą kuchni. Okap o zbyt małej wydajności może okazać się nieefektywny. 

Drugim bardzo ważnym parametrem jest głośność pracy okapu. Maksymalny poziom głośności nie powinien przekraczać 65 dB. Gdy będzie wyższy, może przeszkadzać w normalnej rozmowie lub zakłócać słuchanie muzyki. Natężenie dźwięku wiąże się zazwyczaj z mocą silnika, a więc z wydajnością urządzenia. Im jest wyższa, tym głośniej pracuje. Coś za coś. Na szczęście z okapu korzystamy tylko wówczas, gdy gotujemy, a więc nawet przy granicznym poziomie głośności nie powinno to być zbyt uciążliwe.

Warto zwrócić uwagę na typ i rozmieszczenie oświetlenia oraz rodzaj sterowania. W przypadku okapów ze średniej półki cenowej mamy zazwyczaj do czynienia z przyciskami typu soft touch. Należy również pamiętać, aby wymiary okapu były dopasowane optymalnie do wielkości płyty grzewczej. Gdy okap będzie zbyt mały, jego praca nie będzie zadowalająca. 10-15 cm więcej niż powierzchnia płyty to minimalna wartość zapewniająca efektywną pracę okapu. Wysokość, na jakiej zostanie zamontowany okap, zależy w dużej mierze od typu kuchenki. W przypadku płyty elektrycznej jest to 60-70 cm, a gdy używamy kuchenki gazowej – 70-75 cm. Zachowanie prawidłowej wysokości wpływa zarówno na skuteczność, jak i bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. 

Jeśli chcemy, aby jasna kuchnia z wyspą prezentowała się wyjątkowo i elegancko, warto wziąć pod uwagę okap wyspowy czarny. Gdy w kuchni dominują ciemne kolory, można je przełamać, decydując się okap wyspowy biały. Zasada doboru kontrastowych kolorów sprawia, że okap, który jest głównym elementem dekoracyjnym, staje się lepiej wyeksponowany.