Brodzik z konglomeratu – dobra alternatywa czy niepotrzebny wydatek?

W niewielkich łazienkach, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na aranżację strefy kąpielowej z wanną i kabiną prysznicową, zdecydowana większość użytkowników decyduje się na montaż natrysku. Jeśli preferujemy kabinę z brodzikiem, jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Materiał, którego użyto do produkcji, decyduje nie tylko o trwałości i estetyce, ale także komforcie i bezpieczeństwie użytkowania kabiny. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładnie brodzikom z konglomeratu, które cieszą się coraz większą popularnością. Czym właściwie jest konglomerat? Jakie są jego zalety i wady? Czy mimo stosunkowo wysokiej ceny warto zdecydować się na brodzik z konglomeratu?

Z czego powstaje i czym charakteryzuje się konglomerat

Konglomerat, zwany również bardziej swojsko zlepieńcem, jest, jak wskazuje nazwa, niejednorodnym materiałem „ulepionym” z mieszanki drobno pokruszonych składników pochodzenia naturalnego (marmuru, granitu lub kwarcu) oraz syntetycznych żywic lub cementu hydraulicznego, które pełnią rolę spoiwa. Taka kombinacja sprawia, że konglomerat charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury i odbarwienia. Jego cechy są jednak determinowane właściwościami głównego składnika. 

Konglomerat przypomina zazwyczaj naturalny kamień, jest przyjemny w dotyku i szybko się nagrzewa, co w przypadku brodzika prysznicowego zwiększa znacząco komfort użytkowania. Dzięki swojej strukturze nie sprawia problemów z utrzymaniem czystości, a na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby i pleśnie. Może być barwiony na różne kolory i formowany w dowolne kształty. Do produkcji brodzików z konglomeratu używa się najczęściej marmuru, który stanowi 75-90% składu. 

Brodzik z konglomeratu czy z akrylu

Mimo coraz większego zainteresowania brodzikami z konglomeratu najpopularniejszym typem pozostają niezmiennie brodziki akrylowe. Ich atutem jest nie tylko przystępna cena, niska waga i łatwość montażu, ale także właściwości, dzięki którym mogą konkurować śmiało z brodzikami z konglomeratu. Dlaczego więc coraz więcej osób decyduje się na wybór rozwiązania, które jest droższe? Czy faktycznie warto zapłacić więcej? Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji i budżetu, którym dysponujemy. Zanim dokonamy wyboru, warto poznać najważniejsze argumenty za i przeciw.

Główną zaletą brodzików z konglomeratu, oprócz właściwości charakterystycznych dla marmuru, jest estetyka. Nie da się ukryć, że w porównaniu z brodzikami akrylowymi, prezentują się z reguły bardziej stylowo i wyróżniają oryginalnym, minimalistycznym designem. Posiadają powierzchnię pozbawioną rantów i są prawie płaskie, dzięki czemu odnajdują się doskonale w nowoczesnych łazienkach zaaranżowanych w skandynawskim, loftowym czy też industrialnym stylu. 

W przypadku wyboru brodzika z konglomeratu unikamy ryzyka żółknięcia i matowienia, które mogą pojawić się, gdy zdecydujemy się na brodzik wyprodukowany z akrylu niskiej jakości. Wyjątkowo niska cena bywa pokusą, której trudno się czasem oprzeć, jednak warto mieć świadomość, że taki produkt może okazać się problematyczny i mniej trwały. Wraz z upływem czasu pojawia się często charakterystyczne skrzypienie, co bywa dyskomfortowe. 

Argumentem przemawiającym za wyborem brodzika z konglomeratu jest z pewnością jego trwałość. Wysokiej jakości produkty renomowanych producentów okazują się zazwyczaj długoterminową i bezproblemową inwestycją. Stosunkowo wysoka cena, która dla niektórych jest największą „wadą” brodzików z konglomeratu, nie powinna być jedynym decydującym kryterium. Jeśli potrzebujemy wytrzymałego, a jednocześnie atrakcyjnego wizualnie brodzika w kabinie prysznicowej i nie liczymy się z każdą wydaną złotówką, wybór wydaje się oczywisty. 

Jak dbać o brodzik z konglomeratu

Brodziki prysznicowe, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wyprodukowane, wymagają pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Dzięki gładkiej powierzchni i właściwościom antyseptycznym materiału, brodziki z konglomeratu czyści się stosunkowo łatwo. Należy jednak zadbać o odpowiednie środki i pamiętać o systematyczności. 

Po każdym prysznicu należy spłukać brodzik ciepłą wodą. Pozostałości mydła, szamponu i włosy nie sprzyjają zachowaniu higieny. Przynajmniej raz na tydzień warto wyczyścić brodzik dokładnie za pomocą specjalistycznego środka do czyszczenia powierzchni z konglomeratu lub łagodnego detergentu do mycia brodzików. Kontakt brodzika z agresywnymi środkami czyszczącymi, chlorem, kwasami i amoniakiem oraz preparatami zawierającymi dodatki ścierne może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Aby uniknąć zarysowań, najlepiej skorzystać z miękkiej ściereczki lub delikatnej gąbki. Zarówno w trakcie czyszczenia, jak i korzystania z prysznica należy uważać, aby nie upuścić na powierzchnię brodzika żadnego ciężkiego przedmiotu, szklanej butelki lub słuchawki prysznicowej. Mimo dużej wytrzymałości, pod wpływem silnego uderzenia może pęknąć lub ukruszyć się. Przy niewielkim uszkodzeniu możliwa jest zazwyczaj naprawa brodzka, ale ostrożności nigdy za wiele.